| KaziPloaeRSS a întrebat:

Am o problemacu un PC :

Specificatii :

CPU : Intel Pentium G620 2.60GHz

GPU : Nvidia Geforce GT430 1Gb

RAM : 4GB DDR3-1333

HDD : 500GB SATA

PSU : 420W (chinezarie)

Cand este sub stres, scoate un sunet de fluier (nu coil whine). Ce poate avea? Se aude din zona coolerului / sursei. Placa video nu face zgomot.

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Este posibil sa ai o problema cu unul dintre ventilatoare atunci cand functioneaza la capacitate maxima. Cand este sub stres, se incalzeste ceea ce inseamna ca ventilatoarele lucreaza mai tare. Opreste PCul, dechide-l si deconecteaza unul dintre ventilatoare. Porneste PCul si vezi daca se mai aude. Daca tot se aude, repeta procesul si scoate si celalalt ventilator. O ti tot asa pana deconectezi toate ventilatoarele. Daca tot face, e probabil problema din power supply. Eu zic insa sa schimbi calculatorul mai bine happy

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ventilator suprasolicitat, probabil i se apropie sfârșitul, urmărește-l cu atenție