| 000MadMAX000 a întrebat:

Hey TPU.Am un desktop pentu gaming si as vrea sa ma las de jocuri sa sa dau Pc-ul la schimb pe un laptop.Desktop-ul are urmatoarea config:
Procesor. Inel pentium g620 2.6 ghz
ram. 4 gb ddr3
hdd. 1000 gb (1 tb)
placa video. nVIDIA geforce gt430 1 gb gddr3 128 bit
monitor. LG full hd 22"

Iar Netbook-ul pe care vreau sa il iau are conif:
Aspire One 721: AMD ATHLON NEO K145 1.8GHZ, 500GB SATA-2, 4GB DDR3, ATI RADEON HD4200 DEDICAT 384 PANA LA 2048, DISPLAY 11.6 1366X768

Intrebarea mea e se merita? E teapa?

7 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Laptopul e evident mai slab, mai e si Acer, mai are si procesor AMD.
Iti trebuie neaparat mobilitate sau de ce ai lua un produs inferior in locul unui pc ok?
Bafta

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Nu nu se merita.P.S PC-ul tau nu e de gaming cu placa video si procesorul respectiv.

| laptopnews a răspuns:

Netbook-urile nu sunt concepute pentru gaming, ci mai mult pentru office, internet, muzica. Pentru gaming va trebui sa alegi ceva cu o configuratie mai solida. Dar depinde si ce intelegi prin jocuri. Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Procesorul de la pc tau e cam slab dar ala de la laptop e si mai slab.
hdd de 1t e scump tare, asta de 500 gaseste pe majoritatea laptopurilor

de placile video nici nu mai zic.

mai cauta.

| SuicideSilence a răspuns:

Placa video HD4200 NU are memorie dedicata. aceasta o ia din RAM.
dupa parerea mea nu se merita. acel laptop este f mic, procesorul este unul slab iar placa video nu este tocmai ok. Din nou este NUMAI PAREREA MEA. alegerea iti apartine in totalitate

Răspuns utilizator avertizat
| Jijell a răspuns:

Ca performante e bun pentru un netbook, dar mi se pare mic ecranul, si tastatura cu siguranta nu va fi comfortabila la utilizare prelungita, iti omori incheieturile daca stai mult pe el. Totusi, eu nu sunt genul sa umblu cu "intre", la mine e ori telefon ori laptop mare (minim 15" diagonala, prefer 17") asa ca sunt subiectiv.

Raportat strict la valoare, nu, nu e teapa.