| GameMasterDark a întrebat:

am si eu o intrebare!
Cata memorie ram poate folosi Windows-ul 7 Ultimate pe 32-biti?
Maxim cata memorie ram poate folosi?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Windows 7 Ultimate pe 32 de biti vede maxim 4 GB
Windows 7 Ultimate pe 64 de biti vede maxim 192 GB

Nu tine de calculator, ci de modul de adresare a memoriei de catre sistemele pe 32 de biti. Ar fi 2 la puterea 32 bytes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristimihailov):

Cel de 32biti vede doar 3 mai citeste

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Endoryus. Nu te avanta ca pestele in apa. Citeste ce se cere, respira si daca stii... Raspunde.

Omul se referea la W7 Ultimate pe 32de biti.
Nu la obositul de xp de citeste 3 si un pic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristimihailov):

Si 3 si "un pic" egal cu 4? daca era si 3/4 poate rotunjeai dar asa.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Analiza pe text si gramatica se termina in clasele gimnaziale in principiu.
Pe urma se pune accent pe exprimare si metafore. Ca de aia ti se da sa citesti la scoala, nu ca sa numeri literele.

Focuseaza-te pe raspuns.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Tine si de arhitectura sistemului. Unele placi video folosesc o parte de adresare si din acea parte a memoriei, intreruperi hardware, ROM, etc.

In fine, e mai complicat si nu e cazul sa intram in detalii.