| Gabrielgabi18 a întrebat:

Buna ziua.Am un laptop de la Acer(Aspire E1-530)si aș dori sa îi fac un upgrade cu o memorie ram de 8 GB de la Kingfast.Eu am o memorie in el de la Kingston (4gb)și aș vrea sa va întreb daca se poate si va functiona.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) sa inteleg ca laptopul are un singur slot de RAM, si vrei sa renunti la placa de 4 in favoarea uneia de 8GB?
Daca laptopul nu are cumva 2 sloturi, e ok.

Daca are 2 sloturi si doresti sa adaugi RAM, ar fi bine sa pui placute cu caracteristici identice (frecventa, latenta, si capacitate)

Altfel pierzi lucrul in Dual Channel, adica 25-30% din performanta memoriei.

Din ce vad pe net, are 2 sloturi, si procesorul e destul de slab.
Nu ai cum sa umpli 12GB RAM.
Sfatul meu e sa adaugi inca o placuta de 4GB, cu frecventa si latenta identica cu cea a placii actuale.

2) Brandul nu trebuie sa fie identic, insa Kingfast e un producator indoielnic, nu as cumpara asa ceva.
Cauta Kingston (sau subbrandul lor HyperX), Corsair, G.Skill, Samsung.

3) Frecventa si latenta (CL) trebuie (e indicat) sa fie indentice cu cele pe care le are placa ta actuala

| cata7741 a răspuns:

Da! Ai doua sloturi de memorie RAM pe placa de baza a laptopului, dintre care doar unul iti este ocupat de cei 4 GB RAM existenti din fabrica. Cand vei cumpara noua memorie RAM cel mai bine e sa verifici sa fie identica din punct de vedere a parametrilor cu cea din fabrica. Adica: daca este DDR3 sau DDR4, frecventa (1600 MHz, 2666 MHz, 3200 MHz) si latenta (CL22, CL11) etc. Procedura de desfacere a carcasei este simpla, deoarece pentru a schimba memoria RAM si alte unitati de stocare SSD/HDD necesita desfacerea a catorva suruburi. Inainte de acest lucru deconecteaza bateria sau sursa de alimentare.