| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Am un Range Extender wireless N300 TP-Link TL-WA850RE, Moduri RE/AP portabil. Îl pot conecta la rețeaua Digi? Și cum? Daca are ONT.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce ONT visezi? Te referi la faptul ca locatia unde vrei sa folosesti asta are fibra si router de la Digi si vrei sa extinzi acoperirea cu asta? Atunci da, tragi un cablu din portul activ al ONT-ului (din ce stiu si ce am vazut si la mine, iti lasa doar un port LAN activ pe ONT, ei stiu de ce) in dracia asta.

| GPA a răspuns:

Dacă ai ONT, sigur că poți conecta extenderul la ONT printr-un cablu Ethernet. Pleci cu un cablu din ONT în portul Ethernet al extenderului. Îți sugerez să folosești un switch între ONT și extender, dat fiind faptul că numai un port este funcțional în ONT, port pe care-l vei ocupa cu extenderul respectiv.
Tu nu trebuie să faci nimic altceva decât să montezi cablurile și să amplasezi extenderul acolo unde crezi că duci lipsa semnalului wireless, doar de aceea se numește extender, pentru a menține semnalul wireless pe distanțe mai lungi.

| nicolaer77 a răspuns (pentru GPA):

El se tine in priza nu se conectează cu cablu îl pui unde vrei