| Zinv a întrebat:

Salut. Mi-am cumparat un Range Extender N300 Tp-Link TL-WA850RE pentru ca nu aveam in camere wifi. Mi-am conectat PC-ul la el, prin cablu.
In jocuri am ping mare (100-200) si nu stiu ce sa fac. Am cel mai bun abonament de la Rsc Rds. Cand ii dau sa vad viteza pe cablu imi arata 30 sau 50 Mbps. Ce pot sa fac sa reduc ping-ul din jocuri si sa maresc viteza?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Abonamentul de internet se refera la viteza maxima admisa pe conexiunea de retea (adica pe cablul de intrare in apartament).
Tu, se pare ca ai in continuare un router wi-fi, care da semnal slab la locul de receptie (Range extender).
Daca vrei sa ai viteza mare pe internet, atunci conecteaza-ti PC-ul cu cablu, direct la router!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Trage cablu de la routerul RDS pana la PC. Altfel, 100-200 pe WiFi nu e un ping exagerat. Asta e, e WiFi totusi, nu e cablu...

| Zinv explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi-am conectat PC-ul la el, prin cablu. am facut-o deja.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zinv):

Parfum. Presupun ca acum ai ping de vreo 50-70 maxim.

| GPA a răspuns:

Ai ping mare pentru că Wireless Extender-ul de la TP-Link te limitează foarte mult, îți ștrangulează lățimea de bandă de internet. Orice permutare ai face, folosind acel Wireless Extender, nu va face altceva decât să reducă performanța din rețeaua locală. Prin cablu, transferul de date este limitat la 100Mbps prin acest Wireless Extender, comparativ cu ONT-ul care îți oferă cel puțin un port Gigabit. Ar fi trebuit să consulți mai mult specificațiile înainte de-ați cumpăra un Wireless Extender.

"Ce pot să fac?" :

- Să verifici dacă placa ta de rețea suportă viteze Gigabit
- Renunță la wireless extender și conectează PC-ul direct la echipamentul de rețea de la Digi (ONT/Router)sau printr-un switch Gigabit sau printr-un acces point Gigabit sau îți achiziționezi mai multe Wireless Extendere (cu suport de minimum Wifi5 - AC) și le împerechezi, astfel încât semnalul wireless se va transmite de la unul la celălalt, până la PC. Dacă împerechezi mai multe Wireless Extendere, important este să schimbi canalul de broadcasting pentru fiecare împarte, să nu se suprapună canalele de transmisie pentru a preveni posibile pierderi ale pachetelor de date.

Eu aș instala un acces point și aș conecta PC-ul la acel acces point sau un switch la acel acces point în cazul în care am mai multe echipamente de rețea, este cea mai bună soluție, mai ales pentru incinte mari.

| 4ndr33y a răspuns:

Semnalul slab intre extender si routerul principal. Repozitioneaza.
Eu am 1 xiaomi si 1 tenda n300 routere in mod universal repeater bat pe la 30-50 mbps dar latenta 3-6ms.
Vezi ca exista mai multe moduri, incearca-le pe toate. WISP, Universal Repeater. WDS Bridge.