| Iulian2507 a întrebat:

As dori sa achizitionez un calculator. Ce este mai bine: sa cumpar pe piese sau sa cumpar o unitate direct facuta?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Pe piese, in cazul in care esti pasionat, si doresti ca sistemul sa corespunda strict cerintelor tale.
Unitatea, in cazul in care nu ai timp si/sau nu esti pasionat de calculator.

Totusi, daca ai tendinte, recomand pe piese.

6 răspunsuri:
| amaadina a răspuns:

Eu am achizitionat doua calculatoare facute la comanda (cam acum 3-4 ani, e drept, de la doua companii diferite) si nu prea am fost multumita. Se restartau aiurea, cadea windows-ul, oricum, groaznic. Nu puteam lucra mai nimic pe ele in primii 2 ani. Le-am dus la reparat si mi s-a spus ca sunt ok, ca nu au nimic, desi mereu se strica ceva la ele. Dupa aceea, am luat unul facut la comanda, la jumatate de pret fata de celelalte si nu am avut nicio problema. Doar i-am pus versiuni noi de windows. Cam asta e experienta mea cu calculatoarele. Bineinteles, depinde si pentru ce iti trebuie, dar eu zic sa cauti un calculator cu caracteristicile de care ai nevoie, nu sa il faci pe piese.

| K0sti a răspuns:

Gata facut numai daca e brand! Altfel e mai bine din piese "atent selectionate"!

| Mafiotu007 a răspuns:

Cel mai bine e dupa piese. Daca doresti pentru gaming, fa-ti componente pentru gaming. Daca doresti pentru photoshop, Adobe, sa ai mai multe programe deschise fara lag, ia componente pentru programe.

Deci raspunsul este sa o iei pe componente.

| Teodoralexandru a răspuns:

Ia-ti una gata facuta alea pe piese se strica repede am patit

| guest244 a răspuns:

O unitate direct facuta!

| Lulilu a răspuns:

Eu cred ca e mai bine deja facut deoarece te enervezi daca nu iti iese ceva, de ce sa te stresezi?☺️