| navajoo a întrebat:

As vrea sa-mi fac un pc cu componente de pe internet eu am acum un pc cu componentele aceastea:
-procesor AMD Athlon(tm) 64 processor 3000+
-Placa video am 2 una pe placa de baza si una externa aia externa ii NVIDIA GeForge 7300 LE si ailalta 6300 SE
-Hard 350 gb
-Ram am 1 gb ddr 2

As vrea sa-mi fac un pc smecher si as dori sa-mi spuneti cam ce componente de mai sus as putea folosi, as vrea sa am rami ddr 3 4 gb placa video 1 gb dar inrest nu ma mai pricep.
Va rog sa-mi dati ceva siteuri cu ce sa cumpar sau ceva nume cu ce mi-ar trebui placa de baza, porcesor, rami, placa video si ce mai credeti dumneavoastra necesar, multumesc dau funda.

Răspuns Câştigător
| master77 a răspuns:

Uite aici un wishlist http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/467164/
Placa de baza + procesorul 500 lei. Placa video e buna pentru piesele astea, e pe 128bit cu 1GB memorie, ca sa ai un sistem optimizat, sa nu te traga in jos vreo piesa, ai Ram 4GB DDR3 1333 care iti sunt de ajuns. Placa de baza e pe socket 1155, deci daca vrei un procesor i5 sau un i7 peste 2-3 ani, se potrivesc pe aceeasi placa de baza. Foloseste decat HDD tau de 350GB. Restul vinde-le daca poti, sa mai economisesti ceva. Daca ai sursa de minim 450W nu e necesar sa iti mai iei alta.

6 răspunsuri:
| RaVuL a răspuns:

Pc ti bun ai procesor bun ai placi video bune parca de 512 sau 256 nu stiu... in orice caz sunt bune. dar rami nu poti pune ddr3 sau 4 pentru ca nu suporta placa de baza a ta eventual niste rami
Daca vrei sa il pui la punct atunci

Un procesor de 4400+ sau mai mare
Placa video 2 GB
Hardu ii bun
4 GB RAMI
Placa de sunet 5.1
Sursa de vreo 700w
Un sistem de sunet 5.1 si aia e
Dar daca esti ceva fiu de primarlaughing merge... daca nu... nu prea pentru ca necesita bani multi

| master77 a răspuns (pentru RaVuL):

Cred ca visezi cu sursa aia de 700W, eu am una de 500W si tine un dual core 3. 2GHz si 2GB ram si placa video 512/256bit care e peste majoritatea celor cu 1gb/128bit si cu 2-3 ani mai noi.

Ca raspuns la intrebare:
Zi un buget si iti fac o configuratie. Hdd nu ar trebui sa iti iei ca au preturi explozive, in rest trebuie sa schimbi tot, daca vrei sa iti mearga toate jocurile. Apropo amd nu bun la jocuri, e mai mult pentru home/multitasking.

| navajoo explică (pentru master77):

Eu nu ma princep cu treaba cu placa de baza si procesorul ca in rest nu am probleme.ca procesoarele se potrivesc pe unele tipuri de placi de baza etc etc.as vrea sa-mi dai ceva exemple de procesoare si placi de baza compatibile. ddr3 si la bani cam 400-500 lei as fi disponibil sa dau pe placa de baza si procesor

| master77 a răspuns (pentru navajoo):

Uite aici un wishlist http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/467164/
Placa de baza + procesorul 500 lei. Placa video e buna pentru piesele astea, e pe 128bit cu 1GB memorie, ca sa ai un sistem optimizat, sa nu te traga in jos vreo piesa, ai Ram 4GB DDR3 1333 care iti sunt de ajuns. Placa de baza e pe socket 1155, deci daca vrei un procesor i5 sau un i7 peste 2-3 ani, se potrivesc pe aceeasi placa de baza. Foloseste decat HDD tau de 350GB. Restul vinde-le daca poti, sa mai economisesti ceva. Daca ai sursa de minim 450W nu e necesar sa iti mai iei alta.

| RaVuL a răspuns:

Am dat un exemplu de sursa master77 poa sa isi puna si de 350 nu ma intereseza am dat exemplu doar

| andySF a răspuns:

Poți pleca de la un procesor i5 (sau i7 dacă banii nu sunt o problemă) ca ăsta http://goo.gl/QgqXh și o placă de bază ca asta http://goo.gl/G2Ru8 Dacă investești și într-un ssd (cel mai ieftin este ăsta http://goo.gl/JE1vS) în loc de hdd vei avea performanțe cu până la 300 400% mai mari

| AxelEo a răspuns:

Intra pe http://www.emag.ro/ gasesti tot ce vrei acolo!
De acolo mi-am dat si eu comanda de piese de calculator si sunt foarte bune (ai si garantie 1-5 ani in functie de produs)!