| danielpop17pd a întrebat:

As vrea sa stiu daca la un kit de amplificare(2*100w,alimentare de 24Ac) pe intrare as putea lega o mufa jack pentru telefon/calculator.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Ar trebui sa mearga bine. Trebuie cunoscute caracteristicile amplificatorului. Daca semnalul e prea slab, se poate creste amplificarea in tensiune a kit-ului, daca e prea puternic, se poate scadea putin, se pot folosi si potentiometre 1-10K cate unul pe fiecare canal stanga dreapta.
Poate e nevoie si de 2 condensatoare de 1-20uF ca sa fie separate mai bine tensiunile continue si 2 rezistori in paralel cu intrarile kit-ului de la 1-10K ca sa mai taie din semnalele parazite de pe fir.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

De legat se poate... big grin
Dar intrebarea este: cum va functiona?

La intrare, probabil, ai semnal "Line In", ceea ce inseamna semnal de varf de 0, 7V, la impedanta de 1K.
Impedanta si nivelul de semnal trebuie adaptate, in caz contrar se schimba limearitatea frecventelor si nivelul de semnal, pot aparea distorsiuni.

Dupa experienta mea, din telefon se poate lua semnal bunicel calitativ daca ai intrare "Aux", de 50mV/50Kohmi.

Verifica caracteristicile de intrare!