| vip425 a întrebat:

astazi mi-am cumparat un cablu HDMI pentru al conecta la tv. Eu am un monitor conectat la pc prin VGA si vreau sa conectez tv-ul la pc prin HDMI. Am o mare problema, am facut toate conexiunile dar pe tv apare ca nu primeste semnal, am ales sursa adica HDMI. Nu inteleg ce sa fac, oare trebuie sa setez ceva din pc? Multumesc frumos pentru atentie!

14 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Intra in control panel si la optiunea Centru pc portatile Windows

| vip425 explică (pentru BostanDaniel1974):

Am incercat, tv-ul nu primeste semnal. Oare trebuie sa umblu prin bios, precizez ca in bios am activat functia dual monitor. Ma gandesc ca poate nu merge sa am conectari pe o singura placa video.

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru vip425):

Nu trebuie sa umbli in bios trebuie sa ai in unitate transferul de semnal

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Activeaza hdmi in pc

| vip425 explică (pentru BostanDaniel1974):

Cum il activez?

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru vip425):

Ti-am zis control panel -dupa- hardware si suoni-acolo intri in Centru pc portatile Windows

| vip425 explică (pentru BostanDaniel1974):

Nu merge de aici.

| xerxes1 a răspuns:

Fa un test.In timp ce iti arata no signal restarteaza computerul fara sa umbli la conexiuni.

| Denila123 a răspuns:

Salut cablul, ai curățit sarma de la antena

| vip425 explică (pentru xerxes1):

Am incercat si asta, ramane exact la fel, daca dau restart pc-ului nu se intampla nimic cu tv-ul unde am conectat hdmi-ul. Poate sa fie de la placa video?

| Cristina1666 a răspuns:

Eu când conectez laptopul la tv prin hdmi apăs ctrl + F8 și selectez only proiector. Dar înainte de asta ar trebui sa dai click dreapta pe desktop și la screen resolution acolo trebuie sa ii dai defect in dreapta e butonul după care identify. Ar trebui sa apare 1/2 dacă ți-l detectează. Dacă nu îl detectează nu ai ceva driver instalat

| xerxes1 a răspuns (pentru vip425):

Eu am avut un Panasonic la care s-au defectat toate cele 3 intrari hdmi.
Trebuie verificat mai intai tv-ul, si dupa aceea ai putea sa reinstalezi driverele video din nou, nu cele generice puse automat de sistemul de operare.

| grabby12 a răspuns:

Iti poti cumpara adaptor hdmi/vga daca nu merge mufa hdmi de la placa video de la calculator.

| nda a răspuns:

Slotul hdmi se afla pe placa video sau pe placa de baza?