| WantedGamer93 a întrebat:

Recent mi-am cumparat un cablu video HDMI!
Tot ce vreau sa intreb este daca mai trebuie si cablu de alimentare gen sursa-monitor pe langa acel cablu HDMI?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Nu are nici o treaba hdmi cu alimentarea. Bagi doar cablul hdmi si atat! Am o vaga impresie ca tu te referi la convertoare vga-hdmi care au si alimentare. Repet daca ai doar un cablu hdmi, nu iti trebuie alimentare.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Monitorul se alimenteaza de la priza nu de la HDMI.Primesti doar semnalul video de acolo, atat.

| danutzu96 a răspuns:

LA ce te referi? Daca cablul este pentru monitor ar trebui sa aiba monitorul cablu de alimentare inclus.

| WantedGamer93 explică (pentru danutzu96):

Eu vreau sa intreb daca merge fara acel cablu pentru. alimentare doar cu cablu HDMI!

| K0sti a răspuns (pentru WantedGamer93):

Cine sa mearga taicule, dormi?

| WantedGamer93 explică (pentru K0sti):

Monitorul conectat la PC!

| WantedGamer93 explică (pentru K0sti):

Monitorul conectat la pc fara cablu alimentare doar cu. cablu HDMI!

| K0sti a răspuns (pentru WantedGamer93):

Pai cum sa mearga. Ala e cablu de semnal doar, alimentarea de unde vrei sa si-o ia? Nu ganditi si voi inainte de a pune intrebari! Ai cautat si tu pe net sa vezi schema unui cablu HDMI, ce semnale vin pe sarmele alea? Va doare in poponeata...

| darrio2007 a răspuns (pentru K0sti):

Lasa-i,mă,ca inca viseaza.Nu s-au trezit.

| WantedGamer93 explică (pentru danutzu96):

Mda asta am vrut sa intreb? Merci de raspuns!

| danutzu96 a răspuns (pentru WantedGamer93):

Nu are nici o treaba hdmi cu alimentarea. Bagi doar cablul hdmi si atat! Am o vaga impresie ca tu te referi la convertoare vga-hdmi care au si alimentare. Repet daca ai doar un cablu hdmi, nu iti trebuie alimentare.

| ovidiu68 a răspuns:

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) ...for transferring uncompressed video data and compressed or uncompressed digital audio data from an HDMI-compliant source device.
Nicidecum pentru alimentare...

| WantedGamer93 explică (pentru ovidiu68):

Deci imi trebuie si cablu alimentare separat.