| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Cât curent consuma o centrala pe gaz? Eu am centrala pe lemne, însă de curând s-au mutat bunicii mei la mine, iar curentul consumat de ei îmi vine tot mie pe factura și as dori sa știu cât consumă o astfel de centrala

13 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Foarte putin curent, ea de fapt consuma gaz, curentul consumat este infim cred cam 10lei pe luna cel mult

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru LasleaIoan1972):

Ok,apa calda se produce tot din centrala cu gaz? Sau din boiler electric separat

| doctorandus a răspuns:

Oh, oh, "inginer electronist" a scris "consuma 35W/ oră."

Esti tu inginer cum sunt eu episcop.

| GeorgeGabriel20001 explică:

Bun,am lămurit acest aspect. Este mai periculoasa în vreun fel aceasta centrala pe gaz fata de una pe lem?(neavând până acum nu am de unde știi, mai ales că ei sunt bătrâni și poate nu sunt atenți la unele lucruri)

| doctorandus a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Zilog minte pe toata lumea ca el e inginer. Si pe urma se plange ca ii vin ganduri de sinucidere. Si normal, deoarece traieste o viata bazata pe o minciuna.

| mihai69 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Ambele variante sunt posibile. Dar chiar și a doua (cu boiler electric) poate să beneficieze de „ajutor" din partea centralei pe gaz (prin circuit secundar - o serpentină suplimentară).
Cât despre consumul de curent, mai trebuie să pui la socoteală și pompa de recirculare, care chiar consumă non-stop.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Nope, e chiar mai sigura. Au fost mai multe cazuri de de-alea pe lemne care au facut poc. Astea pe gaz au foarte multe protectii automate.

| Radu_Stefaniu_1975 a răspuns:

Ca si un bec, intre 70-100 de wati cand fuctioneaza

| darrio2007 a răspuns:

E normal sa-ti vina tot tie pe factura, pentru ca ei locuiesc in casa ta. Nu stiu exact cat curent consuma o centrala pe gaz, este doar pentru functionarea ei si pompa de circulare a apei. Centrala iti da si apa calda, logic, nu ai nevoie de boiler.

| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este sa raspunzi cat mai scurt si la obiect. Romanele tale nu sunt citite de toti pana la capat.

| Digikey a răspuns:

Centrala sta in general in stand-by cu un consum de 4w/h porneste doar cand este comandata de termostat si atunci consuma in jur de 150W/h dar asta se intampla cateva ore pe zi.
Exact cum a zis cineva mai sus consuma cam de 10 lei pe luna.

Domnu" injiner "zilog, cum naiba sa consume bre o scanteie 600W?
Esti dus cu capul?
Scanteia o face o bobina comandata de un integrat minuscul sau 3 tranzistori mititei care consuma cateva zeci de ma la 12V.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Cea pe gaz e ok si are toate gradele de protectie necesare

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Centrala cu gaz produce instant apa calda nu are nevoie de boiler