| xyz12309 a întrebat:

caut un termostat wireless pentru centrala ce poate fi acționat de pe aplicația, buget 600 lei, sugestii?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Eeeeh, de ce vrei o posibila gaura de securitate? Un wireless normal, programabil, cinstit, ce are? Dar ca sa iti raspund fix pe subiect, here you go - https://www.emag.ro/......D6G2P7BBM/

| xyz12309 explică (pentru GabiDumitrescu):

As vrea pentru posibilitatea reglarii de la distanță si pentru a vedea parametrii din locuinta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xyz12309):

Mdah, teoretic nu e mare moft. Practic, mai toate spanacurile astea care tin de Smart Home au vulnerabilitati. Un termostat wireless cu posibilitatea reglarii pe intervale orare si zile mi se pare mult mai ok si ca utilizare si ca pret. Pe de alta parte, daca vrei control de la distanta, ar fi o idee sa discuti la o firma serioasa si sa integrezi centrala, AC-ul, si ce mai ai tu pe acasa intr-un sistem complet, nu fiecare cu a ei.

| xyz12309 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am înțeles, nu tot timpul a ajung la ore fixe acasă si as vrea acces de la distanță, nu ceva predefinit precum personalizaeea pe o saptamana a temperaturii, o Sa ma gandesc la ideea ta, multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xyz12309):

Personalizarea nu e pe o saptamana, ci pe intervale orare. Daca lasi variatii mari de temperatura ajungi sa faci igrasie. Eu de exemplu am cam 1.6 grade diferenta intre programul de zi si de noapte daca imi aduc bine aminte. Am facut niste teste la inceput timp de vreo 3-4 luni, am ajuns la niste valori ideale dpv al confortului si al consumului, de-acum sanatate! Ca o paranteza, o diferenta de +0.4 grade la mine are un impact in factura de peste 20%! Si desigur ca nu mor de frig daca e cu 0.4 grade mai rece. Nu sunt genul sa pun centrala pe 19 grade ca ajunge. Valoarea de zi de pe la 22 de grade.

| xyz12309 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am inteles, cred ca o sa ma îndrept către nest, generatia a 3a, este peste bugetul meu dar pe termen lung cred ca merita, ce parere ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xyz12309):

Nu e rau, dar merita investigata si oferta Smart Home de la Xiaomi, au un ecosistem destul de complet la un pret excelent.