| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o centrala pe gaze Viessmann Vitopend 100-W (nu e in condensare!) si ma intereseaza sa cumpar un termostat wireless, in schimb nu stiu ce sa aleg am vazut ca sunt multe modele. In functie de ce se alege? Am vazut ca sunt unele OEM si altele pe producator...
Ca buget 500 de lei!
Aratati-mi cateva modele ok cu link catre magazin.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Trebuie să întrebi un specialist!
Eu am cumpărat centrala (tot Wiessmann dar cu condensare Vitodens) și un termostat wireless HoneyWell. Când a venit băiatul de la firmă să monteze termostatul a constatat că nu e compatibil cu centrala - era cu polarizare, iar tipul meu de centrală accepta doar termostate cu inducție sau rezistență!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Am dus înapoi termostatul "de firmă" și am luat unul mai simplu dar compatibil cu centrala Computherm.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Asta prin 2016.

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

E bine de stiut! Pusesem ochii pe https://www.dedeman.ro/....../p/2023924 dar pot lua si ceva mai scump.
Am pe cineva care este in domeniu cu centralele si o sa-l intreb.
Cand am luat eu centrala (desi sunt deja la a doua achizitie) nu erau decat pe la inceput cele in condensatie, acum sunt doar de astea, dau un randament mai bun dar sunt si mai scumpe, cel putin cele de brand nu made in chinaia.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vrei sa ai multe batai de cap, atunci monteaza-ti un termostat electromecanic, de calitate!
Totodata (si e mult mai important! ) monteaza un regulator de presiune inainte de intrarea de apa a centralei, reglat la 3 Bar!
De asemenea, temperatura agentului sa nu depaseasca 80 grade Celsius (preferabil 65-70).
Astfel, centrala ta va avea o durata de functionare mult mai lunga si defectiuni mai putine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba-l pe cel ce-ti face garantia! Nu te lua dupa raspunsurile de aici! Poti da banii degeaba.