| Adrian_Iordan_1970 a întrebat:

Buna ziua! Cine stie cum pot afla coordonatele GPS ale unui loc care nu e pe Google Maps?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Google Maps nu este singura harta din lume.
Harta GPS trebuie recalculata fata de cel Google sau alte sisteme (de exemplu: militare).
Daca vrei sa aflii coordonatele (GPS) trebuie sa faci masuratori la fata locului.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Ce-i cu harta asta?
Imi arata ca sunt "loclizat" in Pitesti, iar eu sunt la sute de kilometrii de acolo. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Locatia e doar un exemplu. Ideea e ca tot globul pamantesc a fost impartit in patrate de 3x3 metri, iar aceste patrate pot fi identificate prin doar trei cuvinte.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

O mica observatie:
Stiai ca, "pasul" hartilor poate fi foarte diferit de cele invatate la scoala, la ora de geografie?
Un "mic" exemplu:
- pe majoritatea hartilor, unghiul drept are 90 grade.
- pe unele harti (de exemplu militare), unghiul drept are 100 grade

"Pasul" unei harti este doar o conventie pentru a indica rapoartele (de distanta). Initial, "pasul" insemna pasul unui om (dar care diferea de la un om la altul happy ).

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Observatia nu ma priveste: nu e treaba mea. Compania a impartit globul pamantesc in patratele suficient de precise pentru a-ti comunica locatia catre serviciile de ambulanta sau salvamont.

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu e pe maps = nu exista nici pe globhee hee

| Catrice a răspuns (pentru doctorandus):

Da și căsuța lui nea Gogu e blurata din motive de terorismhee hee

| newaccountbye a răspuns:

Te duci in locul acela și intri pe GPS, apesi pe locația aia, mai precis bulina albastra și îți da locul in care ești happy