| EaEmma a întrebat:

Cum pot scapa de eroarea: error: no such device:ostree?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Doar pentru acesta ai suport (= drivere) - si doar in varianta 64-bit. Pe modelul tau (care e un laptop de buget) iti recomand Windows 10 Home 64-bit.

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Foloseste sistemul de operare Endless? N-ai spus ce sistem de operare este! Aceasta eroare se gaseste la sistemele de operare de gen UNIX-Linux. Dupa ce aflam ce sistem este mai discutam.

| flixbuster a răspuns (pentru Salontanul):

99.99% este un laptop cu EndlessOS (= Linux) care are probleme cu filesystem-ul. O cautare rapida pe Google da asta:

https://community.endlessos.com/t/error-no-such-device-ostree/8084/2

Se pare ca si baietii de la EndlessOS mai comit cate una in stil Microsoft (= pierdere de date). Asta e din 2018, or mai avea si una mai recenta.

Unfortunately a bug was introduced in Endless OS 3.5.0 which corrupted the partition table on certain systems (specifically, those with BIOS rather than UEFI, which had a large enough disk for a swap partition to be created).

We have unpublished the affected release and are working on a script that can be run from a USB stick to fix affected computers.

| EaEmma explică (pentru Salontanul):

Da,este Endless.

| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil ai un laptop cu OS Linux - EndlessOS.
Din nou foarte probabil, o problema sau un bug au facut inoperabil sistemul de fisiere (cel care iti tine toate datele pe harddisk).

Daca stii EXACT ce versiune de EndlessOS aveai, se poate cauta si gasi daca exista un bug (re)cunoscut si care sa aiba un fix. Altfel, e nevoie de cineva destul de specializat ca sa il faca sa mearga fara re-instalare.

Daca ai date importante pe el ai nevoie de cineva-ul acesta specializat. Altfel, poate fi pur si simplu ras si re-instalat de la 0.

| EaEmma explică (pentru flixbuster):

Salut. Am linux EndlessOS...Am incercat sa instalez windows 7 dar nu am reusit.Nu stiu ce versiune de EndlessOS am.Ce variante ai avea pentru mine?

| flixbuster a răspuns (pentru EaEmma):

Windows 7 este un cal mort, ingropat si putrezit. Uita de el.

Da modelul exact de laptop. Presupun ca vrei sa instalezi Windows. Singurele optiuni teoretice sunt Windows 8 si Windows 10. In mod practic s-ar putea ca singura optiune sa fie Windows 10 - pentru aceasta trebuie verificat la producator si vazut ce suport ofera pentru modelul tau.

Variantele sunt simple:
- iti instalezi singura dar trebuie sa stii cum sa inlocuiesti un OS Linux cu un OS Windows - din cate se pare deja intampini dificultati in acest sens;
- apelezi la cineva care te poate ajuta (gratis sau nu - dar sa stii ca uneori gratis e mai scump decat pe bani).

Daca esti din Bucuresti si te tenteaza varianta a doua poti sa-mi dai un mesaj privat.

| flixbuster a răspuns (pentru EaEmma):

Am vazut acum ca ai dat mai sus model - dar incomplet. Este A540MA, presupun - pentru ca doar pe acesta il gasesc la ASUS:

https://www.asus.com/supportonly/A540MA/HelpDesk_Download/

La "Please select OS" e doar "Windows 10 64-bit" asa ca e clar cu ce avem de-a face: va merge doar acest OS pe laptop.

| EaEmma explică (pentru flixbuster):

Am un laptop Asus(Model A540M... Ce imi recomanzi? Windows sau Linux?

| flixbuster a răspuns (pentru EaEmma):

Ai mai folosit Linux? Stii sa umbli cu el? Ce faci cu laptop-ul? Ai pe cine intreba despre Linux? Te pasioneaza/tenteaza ideea sa inveti un OS nou?

In general recomand oamenilor OS-ul pe care deja il stiu (doar versiuni cu suport). Ambele (Windows si Linux) sunt foarte bune dar trebuie sa stii sa il folosesti. Eu dau mereu exemplul cu masina vs motocicleta - ambele sunt bune de mers pe strada cu ele dar se conduc diferit si au fost gandite pentru nevoi diferite.

| EaEmma explică (pentru flixbuster):

Mai mult imi placea pe Windows.Asa am cumparat laptop-ul, cu Linux

| flixbuster a răspuns (pentru EaEmma):

Atunci instaleaza Windows - ai suport de la producator (= drivere) de Windows 10 64-bit asa ca nu e nici o problema.

Laptop-urile vin instalate cu Linux pentru a scadea costul. Acealasi laptop cu Windows e mai scump cu niste sute de lei fata de modelul cu Linux - diferenta e licenta de Windows. Mai ales la un laptop ieftin de buget (sa zicem 1000 lei) se simt 200-300 lei costul licentei de Windows.

| EaEmma explică (pentru EaEmma):

Ce imi recomanzi? Windows 10?

| EaEmma explică (pentru EaEmma):

Am incercat sa instalez Windows7...dar nu am putut... O sa mai incerc maine cu Windows 10 si eventual o sa iti cer ajutorul.Ok?

| flixbuster a răspuns (pentru EaEmma):

Nu stiu cum sa iti explic sa intelegi: in afara de Windows 10, NICI O ALTA VERSIUNE DE WINDOWS nu merge pe acest laptop.

Pentru Windows 10, sa ai un stick USB de 8 GB si sa folosesti tool-ul oficial de la Microsoft ca sa iti creezi kit-ul de instalare:

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10ISO

| EaEmma explică (pentru flixbuster):

Ok.O sa incerc maine.Mersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru EaEmma):

Salut. Acum descarc Windows 10... Il pun pe un stick de 16 gb in format iso

| EaEmma explică (pentru anonim_4396):

Salut.Merge.Mersi.Nota 10!

| anonim_4396 a răspuns (pentru flixbuster):

Buna! Multumesc pentru ajutor.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fii sanatoasa!

| flixbuster a răspuns (pentru EaEmma):

Doar pentru acesta ai suport (= drivere) - si doar in varianta 64-bit. Pe modelul tau (care e un laptop de buget) iti recomand Windows 10 Home 64-bit.

| Michaeel a răspuns:

Care este contextul? Îți apare asta când intri pe un site? Dacă da, cel mai probabil nu mai este valibila pagina.

| EaEmma explică (pentru Michaeel):

Am un laptop Asus(Model A540M) si in momentul in care imi deschid laptopul, pe ecram imi apare eroarea respectiva.

| Michaeel a răspuns (pentru EaEmma):

Off. Ma gândesc ca poate este virusat. Lasă-l câteva zile, poate îți revine. Poți merge undeva ca să îl vadă un specialist, în caz ca îți apare asa in continuare.