| AlexIonita a întrebat:

de curand mi-am achizitionat un ram de memorie de 2GB ddr2 800 mhz, si am o problema, eu mai am un ram in pc tot la fel 2gb ddr2 800 mhz, si cand dau "my computer properties" imi arata 3.21 in loc de 4 cat ar trebui. Am incercat si in alt pc(tot la fel), l-am bagat si singur in pc, pe care l-am achizitionat imi arata 2
GB, nu stiu care ar fi problema https://imgur.com/a/GGAtBVc, multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Salut!
Toate versiunile pe 32 de biti ale sistemelor de operare sunt limitate fizic la 4 GB RAM. In cazul in care se atinge capacitatea maxima, placa de baza mai isi rezerva si ea putin si ramai cu aproximativ 3 GB utilizabili.

Pune Windowsul pe 64 de biti si ar trebui sa ti se rezolve problema.

Mult noroc! O seara buna!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca ai sistemul de operare pe 32 de biti. Pune-l pe 64 de biti si o sa-ti arate toata memoria RAM.