| raul93 a întrebat:

De curand mi-am cumparat un laptop Acer Aspire 5750G(procesor i5-2450M de 2, 5ghz, placa video nVIDIA GT 630M de 2 GB si 8GB memory RAM). Aici vine partea mai interesanta...Totul bine si frumos pana cand intru in jocuri.In primele 5 minute este ok dar dupa mai mult timp temperatura ajunge intre 80-85 de grade.Iar cand il tin numai pentru documente office si excel temperatura variaza intre 50-55.Este oare normal? Va rog spuneti-mi ce sa fac ca nu tare as vrea sa fac ceva cu el mai ales ca este primul meu laptop.Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| RammsteinHH a răspuns:

Cumpara-ti un cooler extern pentru el si nu o sa mai ai probleme

| SaDiCuL a răspuns:

Da este normal

| Kaveri a răspuns:

Toate laptopurile functioneaza aproape la fel ca si un aspirator trag aerul de pe dedasupt si il scoate pe lateral sau prin spate daca nu sunt asezate pe suprafete netede si sunt puse pe pat, covor sau este tinut pe picioare se optureaza sau se astupa trapa de admisie a aerului.
Intel si AMD nu au reusit sa faca procesoare care poate functiona la o temeratura mai mare de 90 de grade, se arde, (daca te uiti in BIOS este setat maxim 90) componentele incep sa se dilate chipsetul se dezlipeste deoarece in general la laptop placa de baza se incalzeste mult mai mult decat procesorul.

| bradborn13 a răspuns:

Nu este nici o problema, iti garantez.Am si eu laptop si asa mi se intampla si mie, e ceva normal!

| maxdsl98 a răspuns:

Am si eu aceasta serie..la Acer e ceva normal.

| iShto a răspuns:

Depinde ce joci...

| getlow12 a răspuns:

Incearca sa iei un cooler pad serios.Ma gandesc ca are ecranul destul de mare si e de la placa video cand stai in office si excel iar in jocuri intra si procesorul.