| S3c0ndSh0t a întrebat:

Buna Ziua! Deci am un procesor intel p4 de 3.0 ghz (single core) si vreau sa intreb care este mai bun procesorul meu sau Intel core duo e 4400(dual core) si de ce? si astea dual core de ce sunt mai bune pentru ca au memorie mai putina decat un single core? FUNDAA***

Răspuns Câştigător
| Username404Error a răspuns:

Single core-ul nu prea reuseste sa mai faca fata jocurilor, nici macar celor iesite in perioada single core
Opteaza mai degraba pentru un dual core, va ajuta PC-ul in mai multe situatii, nu doar in jocuri!

stii ce faci tu acum? Compari un pic aiurea, pentru ca spui ca un p4 3. 0 este mai bun ca un dual core sa zice 2. 2. Iti spun eu ca dualul ala este mult mai performant fata de single'ul la 3. 0 desi frecventa este mai mare. E ca si cum ai compara o dacie motor de 2. 6 cu un bmw cu motor de 1. 2. ce crezi, cine va castiga la o intrecere, bmwul sau dacia? Ti'am spus asta ca sa iti faci o idee, ca nu conteaza neaparat frecventa, trebuie sa ai invedere mai multe aspecte cum ar fi cache-ul de exemplu. Vezi ca in jocuri am impresia ca cacheul conteaza mai mult. apoi fsb-ul etc. in plus dulaurile sunt construie pe alta platforma, sunt de generatie mai nou
Bafta!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Astea dual core au doua nuclee care functioneaza fiecare la memoria specificata, plus ca sunt construite pe alta tehnologie mai eficienta. Deci un core duo e4400 are doua nuclee x 2ghz.

| Narcis2007 a răspuns:

Procesoarele dual core au memorie mai multa decat single core ceea ce le mareste viteza, la acest moment sunt mai bune procesoarele dual core/+ deoarece sunt mai rapide iar softurile actuale folosesc mai mult decat un core

| dany1219 a răspuns:

Astea dual core au doua nuclee. mai precis au doua procesoare in unul.deci daca dual core e de 2, 5 Ghz atunci el lucreaza la capacitatea de 4, 90 Ghz pentru ca mai ia si resursele...deci e dublu.winking

| deathproof a răspuns:

Intel pentium dual core t4400 aparut in 2009, 2, 2ghz are 1mb L2 cache, 64bit, are 2 nuclee(dual) iar pentium 4 3ghz e din 2003, are tehnologie mult mai veche, 512kb l2 cache. Dual core sunt mai mici si mai puternice pentru ca au doua nuclee