| ahlrh a întrebat:

Bună ziua,
Doresc să îmi achiziționez un laptop nou și mai performant decât ceea ce posed în acest moment. Bugetul pe care îl aloc este: 8.000 RON, ideal 7.000 RON, dar am cam văzut prețurile și ofertele... și aș dori să îi întreb pe utilizatorii TPU.RO, pricepuți la aceste detalii tehnice, niște lucruri pe care nu știu cum să le cântăresc.
Mă voi orienta către un laptop din categoria Gaming, însă aș dori să înțeleg mai bine cât de important este un display de 144 MHz în comparație cu unul de 240 MHz și cât face asta diferența în performanțe; sau o placă video GTX versus una RTX, care sunt motivele pentru care aș putea alege GTX în locul uneia RTX? M-am blocat mai mult la plăcile video și din câte am înțeles de pe internet, am înclinat către laptopuri cu placa video RTX 2070 cu 8 GB RAM însă aș vrea și părerea altor persoane care înțeleg mai bine lucrurile acestea. Având în vedere ofertele din magazinele românești, am început să iau în calcul laptopurile cu diagonala mai mică decât idealul de 17.3 inch, cum aș dori, din cauza configurațiilor care se încadrează în buget și am ajuns să selectez un laptop care pare că are tot ce aș dori să fie integrat în viitorul laptop: MSI GE65
Notebook / Laptop MSI Gaming 15.6" GE65 Raider 9SF, FHD 240Hz, Procesor Intel® Core™ i7-9750H (12M Cache, up to 4.50 GHz), 16GB DDR4, 512GB SSD, GeForce RTX 2070 8GB, No OS, Black. Într-un final, aș dori să vă spuneți părerea despre acest laptop și brand, lămurindu-mă cu neclaritățile de mai sus, dar și care sunt recomandările dumnevoastră în achiziționarea unui computer din categoria celor „performante"? Credeți că pot găsi ceva mai bun, fără a depăși bugetul maxim?
Acum o să par puțin absurd fiindcă toată lumea îmi spune „nu îți lua un laptop atât de performant ca să te joci League of Legends, pentru că nu are rost și poți economisi o parte din bani". Da, este adevărat că nu sunt mare gamer, însă cu ocazia aceasta o să am posibilitatea să încerc jocuri și lucruri noi! Vreau să văd Warzone și alte jocuri pe care HP Pavilion dv7 7001sq-ul meu, rupt în două de la balamale și lipit cu bandă adezivă, din cauza overheating-ului și mai târziu sistemul de ventilație dezafectat, după câteva investiții care au rezultat în aceleași defecte... simt că e necesară o achiziție de acest fel, pentru că nu vreau să trăiesc aceleași lucruri cu un laptop mai ieftin sau conceput pentru activități simple. O să vreau să învăț mai mult în programele de editare video și în același timp este necesar ca pc-ul să fie multi-tasking, fiindcă nu de puține ori am în browser aproximativ 30 de taburi pe care nu mă lasă „sufletul" să le închid. laughing Știu că acum aleg dintre laptopuri un pic peste necesitățile mele, însă așa simt că se compensează cu cele trăite alături de HP din 2012 și până astăzi. Mă doare și pe mine că nu-mi iau un desktop, însă din păcate mie mi se potrivește un laptop.
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Saddest a răspuns:

Ceea ce spui acolo este memoria VRAM nu RAM, adica memoria placii video, bineinteles ca un rtx2070 este mai bun ca un rtx 2060. Apropo, la display este hz nu mhz.

1 răspuns:
| Saddest a răspuns:

Nu am inteles in totalitate care e intrebarea ta dar am raspunsul la unele intrebari.
144hz vs 240hz : Nu are rost sa iei 240hz, diferenta intre 144hz si 240hz e una mica si mai mult de marketing, singurii ce pot distinge cele 2 sunt gamerii profesioniste care stau 10ore in csgo sa se antreneze si vad fiecare pixel. Deci nu are rost sa iei 240hz.
GTX vs RTX : RTX este cea mai noua generatie de placi video de la nVIDIA iar ele suporta ray tracing, ray tracingul este o tehnologie noua care in jocuri face iluminarea mult mai reala. Ca sa vezi ce diferenta mare face ray tracingul poti cauta pe Youtube minecraft rtx on vs off sau alte jocuri. Nu toate jocurile o suporta(momentan).
Daca nu vrei sa ai probleme cu temperaturile atunci iti recomand un pc, laptop-urile mereu se vor incalzi destul de tare deoarece nu pot sa fie si compacte si sa aiba si o racire cu 3ventilatoare in-take si 2exhaust... Daca calatoresti mult si chiar ai nevoie de laptop si nu pc cea mai buna varianta ca sa imbunatatesti ventilatia este un cooler pad pentru laptop. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| ahlrh explică (pentru Saddest):

Îți mulțumesc pentru răspuns. Am luat în calcul și achiziționarea unui cooler nou. Mai sunt curios care este părerea dumneavoastră despre laptop-urile MSI?
RTX 2060 6 GB RAM sau rtx 2070 8 GB RAM? Adică este relevant să achiziționez varianta cu mai mulți RAMI sau este un caz similar cu MHz-ul display-urilor?

| Saddest a răspuns (pentru ahlrh):

Ceea ce spui acolo este memoria VRAM nu RAM, adica memoria placii video, bineinteles ca un rtx2070 este mai bun ca un rtx 2060. Apropo, la display este hz nu mhz.