| myname93 a întrebat:

Buna ziua. La cate opriri si porniri repetate rezista un PC? Ieri am avut o problema cu sigurantele si pica curentul din 30 in 30 de secunde.PC-ul meu e in garantie dar am inteles ca efectele se vor vedea mai tarziu.Este adevarat? Pc-ul meu a fost oprit si oprin de aproximativ 15 ori sad. Fara raspunsuri la misto sau pareri de la persoane in nestiinta de cauza.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Pentru pene de curent ai nevoie de un UPS, care sa-ti protejeze sistemul. Nu doar ca mentine calculatorul in functiune 5 - 30 de minute, pentru o inchidere normala, dar incaseaza si socurile de curent care ar putea veni pe retea. Sau caderile de tensiune, care in timp afecteaza sursa de alimentare. Pagubele cauzate de furnizorul de energie electrica nu acopera garantia, asa ca e recomandat sa investesti intr-un UPS (uninterruptible power supply). Lucreaza cu cap, ca sa fie bine!

| vyborg a răspuns:

Nu cred ca poate ști cineva de câte ori iși poate da force restart un un PC. Dacă ții la el și nu vrei sa te complici iți recomand să nu îl pornești până nu rezolvi problemele cu siguranța sau ce mai ai tu. happy Nu cred ca e o legatură între force restarturi repetate și faptul că piesele se vor strica mai târziu.