| xkapt5 a întrebat:

Buna ziua, ma poate lamuri cineva? Am un site(magazin) cand vreau sa verific daca apare pe google imi scrie Adresa URL nu este pe Google: erori de indexare.
Nu poate apărea în rezultatele Căutării Google până când nu este indexată. Aflați mai multe si la acoperire e tot semnul! am facut acea indexare dar nici un rezultat, verificarea o fac pe https://search.google.com/search-console sau scriu pe bara: site si imi apare siteul dar cu 2 pagini pe care le-am sters dar cand dau la testati adresa live imi spune ca siteul apare pe google dar apare doar cu cele 2 pagini pe care le-am sters. Nu imi apare cu noile pagini, dau funda celui care ma poate lamuri, dau funda, sper sa nu ma fac de tot rasu.

1 răspuns:
| Trixt3r a răspuns:

Google are niste boti, le mai spune si crawleri. Pentru ca pagina ta sa fie indexata este nevoie ca un crawler sa indexeze pagina/linkul tau in baza de date google.

In general este bine sa-ti faci un fisher si sa-l numesti "sitemap.xml" unde sa le spui botilor ce access au. Sau un fishier robots.txt (Poti incerca pe orice website sa scrii /robots.txt la sfarsitul linkului pentru a vedea cum functioneaza, spre exemplu "https://www.google.ro/robots.txt")
Botul intra, citeste lista si vede ce-i allowed si ce-i disallowed si indexeaza. Sper sa intelegi, e putin mai greu de explicat.