| coMpLeT a întrebat:

Saulutare! Daca am un site gen: www.extraterestriisuntverzi.ro cum fac ca atunci cand lumea scrie pe google "extraterestrii"sau "verzi" sa le apara si site-ul meu la rezultatele cautarii?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Publici anumite texte interesante (nu copiate, ca astea-ti trag websiteul in jos), iti inscrii websiteul pe Google si astepti ca lumea sa le gaseasca. Evita teme mult prea populare, la care daca esti foarte bun esti la pagina 20.

| coMpLeT explică:

Stai ca nu inteleg, deci cum fac ca site-ul meu sa apara la rezultatele cautarii pe google cand cineva scrie un cuvant cheie.

| doctorandus a răspuns (pentru coMpLeT):

Ce trebuie sa intelegi e ca pentru pozitiile de frunte pe Google concurenta e infernala. Cateva miliarde de websiteuri si milioane de firme comerciale se bat pentru a fi primele pentru anumite cuvinte de cautare. Si normal, daca esti printre primii la unele cuvinte, nu vei apare la rezultate pentru alte cuvinte de cautare. Preocuparea ta principala ar trebui sa fie pentru continutul bun si original al websiteului, daca ai asa ceva, restul merge de la sine. Ma rog, nu te astepta la minuni. Cu cat cautarea e mai specifica, de ex. "parerea lui Rebreanu despre extraterestri" sau "Rebreanu extraterestri", cu atat mai multe sanse ai sa apari in frunte cu un articol despre ce credea Rebreanu despre extraterestri, chiar daca la cautare dupa "Rebreanu" sau "extraterestri" nu apari la rezultate. Google merge cam asa: tu produci text (Google cauta in principal text, nu Flash sau Java), oamenii care cauta nimeresc peste el, cu cat nimeresc mai multi oameni peste el cu atat urca websiteul in clasament pentru respectivele cuvinte de cautare, iar daca ai continut bun vei ajunge in frunte pentru anumite cuvinte de cautare. Nu te apuca de Google hack sau Blackhat SEO ca websiteul va ajunge pe lista neagra si vei fi nevoit sa mergi la Canossa pentru a ti-l readauga la Google.

| coMpLeT explică:

Imi explica si mie cineva?

| coMpLeT explică:

Mersi doctorandus dar tot nu inteleg ceva, ca site-ul meu sa apara la rezultatele unei cautari care contine anumite cuvinte trebuie sa fac ceva sau doar daca site-ul meu exista are sasne sa apara? Sper ca intelegi ce vreau sa zic