| ShaVa2 a întrebat:

Problema mare cu un pc
Amd phenom II x4 3,2 ghz
Ram 6 gb ddr3 1600 mhz
Video gt 240
Hdd Samsung 250g
Ssd corsair 60 gb
Placa de baza asrock n68c-s ucc
Am avut windows7, am prins ceva virusi (mallware). Intentia a fost foarte simpla, reinstalez windows-ul cu un stick bootabil. >>RestartF11Usb si am primit oeroare cum ca discul (stick-ul) nu poate fi citit. Am căutat pe internet am văzut ca pot fi diferiti factori. Am văzut ca pot da sistem repair cu easy recovery... Am pus imaginea iso pe al doilea stick bootabil si acesta, nu functiona progrămelul. Am zis sa intru sa pun un antivirus am ales kaspersky. Am dat full scan si mi-a sters un fisier din system32 cred( acolo localizase virusul). Si am rămas fără windows. Acum cu un al treilea stick cu alt windows dupa ce am dat reset biosului din bios nici măcar acea eroare nu mai apare. Dupa ce apare logo-ul asrock rămâne doar liniuta alba din sus stanga ( ca si cum ar cauta pe stick ) m-am înarmat cu toata răbdarea si am zis ca poate o sa meargă... Degeaba dupa 15min aceeasi situatie
Dau funda celui care ma ajuta sa rezov problema

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

In bios ar trebui sa fie la Advanced,
USB controller [Enabled]
USB 2.0 Support[Enabled]
Legacy USB Support[Enabled]

La ordinea Boot
1st Boot Device [USB]
2nd Boot Device [Ssd ]

Stick-ul ar putea fi facut cu http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

| ShaVa2 explică (pentru halogen001):

Stick-urile au fost făcute cu rufus. Setările la usb erau toate pe enabled si am facut si faza cu ordinea de bootare. Nu merge nimic. Am încercat si restart de bios la setarile din fabrica, am scos si pastila de bios. In continuare aceasiliniuta stanga sus care palpaie. Am scos si ramii i-am sters am schimbat ordinea in slot, am încercat si unul cate unul. Nimic

| halogen001 a răspuns (pentru ShaVa2):

Se mai poate incerca cu SSD-ul scos. Poate va vedea stick-ul. Daca merge asa, se poate instala pe hard disk-ul normal si de acolo se poate face fie o copiere pe SSD fie o noua instalare de pe hard disk.

http://www.backup-utility.com/clone/migrate-operating-system-to-ssd.html

Se poate si fara clonare, instalare directa de pe hard disk. Se dezarhiveaza un fisier iso cu windows-ul pe o partitie, direct in radacina, nu in folder si se porneste instalarea din windows (trebuie sa existe un windows care merge)

In bios e vazut stick-ul de memorie? apare in meniul cu ordinea de bootare?

Se mai poate incerca stick-ul in toate mufele USB, poate e una in care merge.

Alta solutie ar fi sa se instaleze o unitate optica DVD, poate merge de pe DVD.

In cel mai rau caz ar putea fi defecta placa de baza, caz in care ar trebui schimbata sau reparata.