| Giani34 a întrebat:

sunt plecat din tara si am probleme cu antena telekom (dolce) de o saptamana m-am trezit cu ea cu
Putere semnal 205 si semnal calitate 0 cum pot verifica lnb? Ea e reglata la mm, ajutor cine cunoaste

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

LNB "vede" semnalul satelitului, dar nu sesizeaza semnal util.
Problema poate fi si de la (ne) schimbarea polarizarii LNB-ului.
Verifica tensiunea de schimbare a polarizarii (12/18V), daca se poate schimba.

Daca nu functioneaza schimbarea de polaritate, atunci intoarce LNB cu 90 grade pentru schimbarea manuala al polaritatii.

| Giani34 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos de raspuns. Am sa incerc azi

| Giani34 explică (pentru Bula):

Am incercat ceea ce mi-ai zis dar nimic. Vream sa te intreb poate sti Poate sa fie si receiver-ul dus, deci putere semnal e 205 (80) dar calitate nema nici macar o liniuţa. Multumesc

| Bula a răspuns (pentru Giani34):

Da, e posibil, dar destul de mica probabilitatea. Totusi, ar fi indicat sa incerci si cu un alt receiver in loc.
Poate gasesti imprumut de la careva dintre conationalii nostri un receiver folosit pe Dolce, pentru incercare.