| Stefan3D a întrebat:

Daca am o placa de baza gigabyte g31m-es2l si am RAM 2GB (DDR2 ), daca il schimb cu un Ram DDR3, o sa mearga o placa video tot DDR3?

Răspuns Câştigător
| LowWw a răspuns:

Nu conteaza ce ddr e placa video, dar pe placa ta de baza nu poti sa pui rami numai DDR2 si maxim 4 GB.
Daca vrei sa iti schimbi ramii cu DDR3 trebuie sa schimbi si placa de baza ca sa suporte DDR3.

Daca vrei sa schimbi placa video poti fara nic o problema atat cat at socketul de pe placa de baza cu cel al placii video ( de obicei e PCIe)

Pe placa ta de baza poti sa pui RAMI: DDR2 ( doar ddr2)
si placa video GDDR GDDR3 si GDDR5

2 răspunsuri:
| LowWw a răspuns:

Daca vrei o placa video iti recomand asta:
http://www.emag.ro/......EKVBKBBBM/

sau asta:
http://www.emag.ro/......E0G8TBBBM/

Prima lucreaza mai greu dar proceseaza 2gb de memorie iar a doua proceseaza 1gb de memorie dar o proceseaza mai repede.

sau zi-mi un buget si te ajut.

| cantatur a răspuns:

Nu deoarece daca vrei sa iti schimbi ramii placa video DDR3 nu iti merge numa la rami DDR2