| evelinadiana a întrebat:

Buna ziua TPU! As vrea sa ii maresc memoria ram acestui laptop ( acum 4 gb sunt de ajuns... Dar e ok sa o am si mai mare ). acesta este laptopul http://www.pcgarage.ro/......ng-black/. funda. O zi buna va doresc

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Și bănuiesc că vrei să știi daca suporta mai mult de 4 gb și ce fregvențe, nu?
Răspunsul este, da, laptop-ul țau suportă 8 Gb ram dual channel la 1066 mz.Succes

| adrimaj a răspuns (pentru DeyCj):

Scuze atunci

7 răspunsuri:
| horseey a răspuns:

@adrimaj evelinadiana se referea la memoria RAM, nu harddisk.
@evelinadiana poti doar sa schimbi placa actuala de RAM, nu poti sa mai adaugi inca o placa RAM deoarece ai un singur slot.

| evelinadiana explică:

Horssey. Pot schimba placa de ram actuala ( de 4GB) cu una de 8? Daca am doar un slot...

| DeyCj a răspuns (pentru evelinadiana):

Da, se poate, dar de regulă laptop-urile de generație actuală vin cu două sloturi de ram, excepție fac neboock-urile(cele de dimensiuni mici), asta pentru ca pc-ul sa lucreze în dual channel, nu singe channel așa cum este acuma. Oricum și cu 4 Gb(2 x 2 Gb) o sa vezi ca laptop-ul lucrează mult mai lejer, deoarece ramii lucrează în dual channel nu single, așa cum era implicit. happy

| adrimaj a răspuns:

Eu zis sa-ti iei un hard extern sau du-te la service si roaga-i pe cei de acolo! FUNDA?

| adrimaj a răspuns:

Eu zis sa cumperi un hard extern sau sa mergi la service sa mareasca cei de acolo

| DeyCj a răspuns (pentru adrimaj):

A NU SE confunda memoria Ram cu Spațiul de stocare date, și mai grav a nu dezinforma dacă habar nu se are care e diferența între ele!
Userul vrea memorie RAM nu spațiu de stocare date. happy