| cristianmihai1 a întrebat:

Buna ziua TPU! Daca se stie cineva in domeniul acesta, am si eu problema. In primul rand vreau sa conectez niste boxe 5.1 Serioux HT5100C la un televizor LG Led, iar problema este urmatoarea: tv-ul nu dispune de mufele pentru audio, doar ce se vede in imagine: https://imgur.com/a/28MltQx, iar mufa HDMI e ocupata de PS4. Cum as putea conecta sistemul audio? exista un adaptor ceva pentru problema aceasta?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Mersi, nu mi-am dat seama de pe telefon :))
Referitor la subiectul de fata ai dat cel mai corect raspuns.
Se poate folosi un adaptor de genul https://www.emag.ro/......DB4WX5BBM/ doar ca va functiona stereo fiind necesar eventual alt adaptor de la RCA la jack audio sau RCA to RCA pentru a da semnal in toate difuzoarele ( stereo).

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Există adaptor la media galaxy sau chiar la reprezentanta Lg dar costă foarte mult, caută modelul tv ului tau si suna i pe ei la reprezentanta Lg ca i ti trebuie adaptor original sa i bagi acolo, dar tu in spatele televizorului nu ai doar o mufă hdmi, ai multe intrari hdmi, si boxele le conectezi in intrarea de sunet, Ps4 l ai bagat in intrarea Av audio video unde puteai conecta un dvd player, un videorecorder, dar sistemul audio nu necesită si imagine ci doar sunet, ai mufele RCA pentru sunet acolo intră sistemul in audio in sau audio out. Mai cauta acolo in spatele televizorului, sa nu cumperi degeaba adaptor si sistemul sa functioneze in alte mufe decat HDMI

| nicu991 a răspuns:

Linkul nu functioneaza.

| JicaContra a răspuns (pentru nicu991):

Link-ul functioneaza daca stergi virugula de la sfarsit

pentru intrebator:
DUDE, link-urile se pun singure pe linie, fara semne de punctuatie inainte sau dupa

in orice caz raspunsul este ca ti le bagi in... unde soarele nu patrunde, dupa care le tii pe limba
CA TV-UL ALA *NU* ARE IESIRE 5.1

felicitocurili mele sincere ca ti-ai luat asa boxe, sunt "tari" cand folosesti doar doua... stereo
iar stereo se connecteaza la mufa euroscart (aia mare, si libera din poza ta) cu un adaptor de mufe RCA, euroscart NU suporta jack fara adaptor

morala, ai un tv ieftin de pe vremea lu' pazvante, si i-ai cumparat boxe care valoreaza de 15 ori mai mult decat face TV-ul

| cristianmihai1 explică (pentru JicaContra):

Https://emag.page.link/fG8oGM4VVhebwnK3A
Boss, sistemul il am de mult, ziceam sa nu il mai tin in cutie degeaba. Eu ti-am zis daca stii ceva, nu era nevoie sa iei la misto întrebarea.

| cristianmihai1 explică (pentru nicu991):

Cam complicat laughing) merci mult pentru răspuns!

| JicaContra a răspuns (pentru cristianmihai1):

Nu iau nimic la misto, doar fac misto de faptul demonstrat din nou,
EVIDENT IN LINK-UL TAU

"CARACTERISTICI AUDIO
Tehnologii audio Virtual Surround
Clear Voice
Sistem audio 2"

tu vrei sa pui boxe 5.1 pe un tv cu iesire stereo

in plus, dupa raspunsul asta te voi ignora, cu toate ca nu vanez funde, MA CALCA PE NERVI CINEVA... IMBECIL, caruia II DAU RASPUNSUL CORECT
insa pentru ca nu l-am pupat in kur, si nu i-am vorbit respectuos, ORICAT DE ABERANT AR FI INDIVIDUL, atunci da funda altcuiva care ti-a dat un raspuns partial SI NU CU ADEVARAT FOLOSITOR (DUPA mufa aia euroscart, TREBUIE inca un adaptor cu 2 RCA tata si o priza jack mama)

deci, aici nu e relatii cu clientii
asa ca APRECIEZI AJUTORUL SI NU ITI BATI JOC PENTRU CA NU TE PUP IN KUR DUPA CE AI SPUS O ABERATIE... ***AMARATA***

| nicu991 a răspuns (pentru JicaContra):

Mersi, nu mi-am dat seama de pe telefon :))
Referitor la subiectul de fata ai dat cel mai corect raspuns.
Se poate folosi un adaptor de genul https://www.emag.ro/......DB4WX5BBM/ doar ca va functiona stereo fiind necesar eventual alt adaptor de la RCA la jack audio sau RCA to RCA pentru a da semnal in toate difuzoarele ( stereo).