| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU.
Ma pun in contact cu voi avand in vedere ca sunteti mai tot timpul pe aici si poate resuesc sa primesc un raspuns pozitiv.De curand am cumparat pentru fiul meu prin intermediul unui site de comercializare online un telefon Samsung S6 edge insa la primirea coletului am avut supriza sa un fie originalul cerut si o copie a acestuia care cu siguranta un consta mai mult de 100 de euro.Am incercat sa iau legatura cu vanzatorul pentru returnarea produsului respectiv returna banilor in contul meu insa acesta un mai este de gasit.
Va roaga respectuos un om de 48 de ani sa ma ajutati si mie mine voi tineretul cu o modalitate de a inchide siteul nemernicilor ce m-au tepuit. Teelfonul la costat 500€ +50 € transport prin DHL din America.

Multumesc respectuos
Bogdan

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Ai datele unde ai livrat banii adresa tipului si numele lui o sa-l gaseasca indiferent cat de mult fuge, sau vor vedea prin ce banca a primit banii si acolo vor afla numele real si il cauta ei dupa aia

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suna la opc si politie sa faci reclamatie, mai bine il luai de la reprezentanta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa faci ce ai face. Nu-l mai gasesti. Mai mult, si de l-ai da in judecata este mai mare daraua de cat paraua. Cu 550 de € luai un telefon bun din Romania: http://grandgsm.ro/......hite-pearl Dar asa sunt cei ce cred ca-s mai bune lucrurile din strainatate. Mai mult, cele din SUA trebuie si decodate.

| KodrutZ a răspuns:

Amuzant, dar nu. Nu aveti ce face. Sa fie cu invatatura de minte pentru viitor. Teoretic, trebuie facuta plingere la politie aici si ei sa o trimita mai departe, doar ca cel mai probabil nu o sa se rezolve nimic. Daca ati platit cu PayPal, atunci ar fi o sansa sa disputati tranzactia si sa recuperati banii. Daca ati platit cu cardul direct, din nou - invatatura de minte. SInt foarte multi tepari online si totusi foarte usor sa minimizezi cu 95% sansele de a lua teapa daca stii dupa ce sa te uiti atunci cind cumperi ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singur sansa e o plangere la politie, insa daca vanatorul era in State slabe sanse

| untu a răspuns:

Posteaza aceasta reclamatie pe facebook la public, sa atentioneze toata lumea, poate sint sanse sa va poate ajuta cineva! Ce siteul ati comandat pentru fiul dvs?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Siteul de unde am comandat este AliExpress.com insa vad ca nu este in America asa cum mi-a zis vanzatorul ci este in China. Deci sunt chinezi imputiti.
am reusit sa recuperez decat 50 de euro drumul de la Dhl
Oricum saptamana viitoare plec in china deoarece sunt trimis de firma si am luat adresa sediului central si praf ai fac pe toti de acolo.Deja mi-am pregatit facturi documente necesare pentru plangere penala inselaciune si fals in acte(facturi cu alta tara de emitere decat cea reala etc.etc....Voi merge direct la politia chineza cu ele.

Multumesc tuturor pentru mesaje si sfaturi

Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum inchid si eu un magazin online chinezesc si anume AliExpress pentru inselaciune si fals in inscrisuri

| ZeHelp a răspuns:

KodrutZ are dreptate. Daca ati efectuat o plata in afara PayPal sau oricare alt site de incredere (Ebay, Amazon etc.), in mare parte nu aveti ce face.

Din cate pot sa observ din detaliile pe care le-ati dat, ati efectuat o comanda pe un site de neincredere, sau in termeni internauti, "shady". Data viitoare, cautati pareri despre site-ul respectiv inainte sa efectuati o comanda.

| TintarTehno a răspuns:

Dami siteul, il rezolv eu (am ceva experienta in Haking) pana atunci poti sa faci reclamatie la politie.