| Florin0987654321alexandru a întrebat:

Buna ziua TPU
se potrivieste procesor i5 3320m pe placa de baza Acer aspire 5749z? si ce frecventa mi-ar trebui la rami pentru placa asta de baza? 1066 este buna frecventa?
multumesc

9 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

1. Procesorul i5 3320M nu este compatibil cu place de baza Acer. Procesorul necesita un chipset din familia Intel 7 ( HM75, HM76, HM77 sau QM77) si placa de baza are un chipset din seria 6 (HM65).
2. Memoria RAM DDR3 / 1066 MHz este compatibila.

Detalii aici: https://www.cnet.com/products/acer-5749z-4809/specs/

| Florin0987654321alexandru explică (pentru JackR):

Dar am citit ca soketul este acelasi
din gen 2

| Florin0987654321alexandru explică (pentru Florin0987654321alexandru):

Ce procesor ar fi combatibil? pentru placa aia?

| JackR a răspuns (pentru Florin0987654321alexandru):

N-am spus ca socket-ul (soclul in care se introduce procesorul) nu este compatibil, am spus ca chipset-ul (componente care comanda conexiunile dintre procesor si memorie, hard disk, placa video, porturi USB etc.) nu este compatibil.

Ai aici lista cu procesore compatibile pentru HM65: http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/HM65_Express.html

| Florin0987654321alexandru explică (pentru JackR):

Si ce s-ar intampla cu procesorul n-ar porni leptopul sau cum? ce simptome ar avea?

| JackR a răspuns (pentru Florin0987654321alexandru):

Evident ca nu!

| Florin0987654321alexandru explică (pentru JackR):

Am comandat un procesor de pe olx nu sti cum sa anulez comanda... si domand unul din lista care mi-ati trimis-o

| JackR a răspuns (pentru Florin0987654321alexandru):

Nu cumpar de pe OLX, asa ca nu stiu ce sa-ti spun despre anularea comenzii.

Cat despre alt procesor, in link-ul pe care ti l-am trimis, exista o posibilitate de filtrare in functie de socket. Selecteaza "G2" si poti sa fi 100% sigur ca orice procesor din lista ramasa o sa functioneze pe placa de baza din laptop.