| EugenRomaniuc a întrebat:

Am o intrebare: am un HP DV5 1201el si am o problema cu el. atat mecanicii cat si pe site-ul producatorului mi-au zis ca nu functioneaza din cauza unei componente importante. Am schimbat atat placa de baza cat si HDD-ul. Am pus si alti RAMi si nimic. Nu mai am bani si de procesor, dar am unul de la un alt laptop de-al meu Acer. Se potriveste procesorul de pe Acer Aspire 5738 -un dual-core de 2, 1- pe acest HP?

Răspuns Câştigător
| IT4Ever a răspuns:

Din cate vad eu HP-ul tau are procesor AMD si tu vrei sa ii pui INTEL ceea ce nu se poate doar daca iti permite placa de baza.

| EugenRomaniuc explică (pentru IT4Ever):

Da, exact dupa ce am pus intrebarea aici mi-am dat seama ce nu e acelasi socket big grin Am descoperit problema mea - ai idee cat costa sa schimb chip-ul de BIOS de pe HP-ul asta?

| IT4Ever a răspuns (pentru EugenRomaniuc):

Ti-a zapacit biosul?

| EugenRomaniuc explică (pentru IT4Ever):

L-am rescris, nimic. L-am inlocuit, nimic. Ai habar cat ar costa o placa de baza?

| IT4Ever a răspuns (pentru EugenRomaniuc):

In jur de 800 de lei ar fi o placa de baza si se gaseste numai la reprezentanta HP Romania asta daca vrei noua daca vrei second hand sunt unele magazine on-line de sh.