| AdryanRO a întrebat:

Buna ziua tuturor,

Am o mare probleme cu laptopul meu, i-am schimbat cam de 3-4 ori windowsul in un an si mi se stinge dupa o ora cam asa. dupa ce se stinge daca incerc sa il aprind se stinge iar in 2-3 sec.

Eu m-am gandit ca este ceva de la incalzire poate are praf in el ca nu l-am curatat niciodata in un an sau ca l-am uzat fara baterie cam tot timpul am uzat bateria de 4-5 ori o incarcam si o descarcam cand era incarcata o scoteam.

Laptopul il tin ca 10 ore pe zi deschis.cat am nevoie.

Uitati Cateva Info:

Acer Aspire 5536-644G25Mn Model MS2265
CPU: AMD Athlon 64 X2 Dual Core processor QL 64 (2.1 GHz/1M)
Ram: 4 GB DDR2
HDD: 250 GB
Optical: Dvd Super Multi

Cam atat.nu prea sunt eu expert in asa ceva.asa ca v-as ruga sa explicati mai bine ce si cum daca stiti cum as putea sa rezolv aceasta problema happy

Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mirco a răspuns:

Este posibil sa fie de la cooler sa nu functioneze si neavand racire se incalzeste si se stinge automat ca asa am patit si eu cu pc meu

7 răspunsuri:
| luigy21ro a răspuns:

Sper ca nu e prea intarziat raspunsul insa sper sa iti prinda bine tie si altora care mai au probleme cu laptopurile. Ma refer la problema tawinking. Si eu am acelasi laptop Acer Aspire 5536G si iti recomand sa il ti intr-un loc cu cat mai mult spatiu pentru a putea respira. " adica sa nu stai in pat si sa il ti pe burta sau direct in pat". iti recomand sa descarci de pe net gratuit programul HWMonitor care iti va arata cu exactitate temperatura de pe procesor, hard si cea din interiorul carcasei. Daca depasesti 80 grade atunci asta e problema. Pentru ca procesoarele AMD sunt concepute doar pentru temperaturi maxime de 90 grade. Incearca sa il cureti si sa ii schimbi si "pasta" dintre procesor si cooler.winking si nu ai sa mai ai probleme cu el cel putin inca pentru vreun anwinking sper ca am fost de ajutor.

| Maariiaa a răspuns:

Buna! Si eu am laptop, nu aceeasi marca dar totusi stiu cate ceva despre ele, in general. Stiu ca bateria trebuie incarcata si descarcata, altfel se strica. Nu este voie sa o tii pana la aproape descarcare si sa o incarci. Este posibil sa aiba praf in el. Cheama pe cineva expert sau priceput/de meserie cu calculatoarele. Nu putem stii cu exactitate ce are. Asa chemi la fata locului si rezolva. Cu timpul care sta deschis nu ar fi pentru ca eu il tin zilnic cel putin 10 ore. Sper ca te-am ajutat! Succes! Sarbatori fericite si multa sanatate!
Cu drag si stima, Ioana!

| ThinkPinkBb a răspuns:

Pai...probabil ca se supraincalzestewinking
Eu spun sa ii pui o bucata de lemn sau ceva ca sa nu stea direct pe masa...sa aiba spatiu pentru aerisire
sper ca te-am ajutatwinking
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa faie o problema cu acumulatorul. Si eu am patit acelasi lucru cu telefonul. Puteam sa il lolosesc doar cand era la incarcat. Daca il scoteam se stingea in 5 sec. Si am constatat ca a murit acumulatorul pentru ca eu cand l-am cumparat nu l-am incarcat cum trebuie. Adica: 1) Il folasesti pana i se termina bateria.
2) Il incarci 12 ore continu
3)Il folasesti pana i se termina bateria.
4)Il incarci 12 ore continu
5) Il folosesti si incarci normal
Asa ca acumulatorul nu a avut o viata de durata(3luni)
Si eu am tot laptop Acer. In majoritatea timpului stau cu el in pat sau pe canapea pentru ca nu am cef sa stau cu el la masa. Din cauza asta am avut probleme cu el pentru ca se supra incalzea din cauza ca i se astupa orificiul de ventilare. Dar am gasit solutia: pun o carte mare sau ceva solid sub el.
Dar cel mai probabil e problema cu acumulatorul pentru ca din cate ai mentionat se intampla exact ce s-a intamplat cu telefonul meu.
Sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps. Incearca sa il folosesti fara baterie. Sa scoti bateria (cu incarcatorul pus) si sa il folosesti asa ca un calculator normal si vezi daca mai ai probleme. Daca nu e din cauza acumulatorului. Dar vezi sa nu iasa incarcatorul ca se stinge automat.

| AdryanRO explică:

Nu se incalzeste are loc de "respiratie". problema e ca mi-e frica sa si il curat...nu vreau sa dau bani la service. locuesc in Italia si sa dau 50-100 euro nu imi convine daca as da 20-30 de euro da s-ar merita dar asa deloc.

Si mergea cam 10 ore pe zi, si in un an si 1 o luna nu l-am curatat deloc, trebuie curatat maxim la 6 luni dar la mine era maxim 2-3 sau chiar 4 luni.nu stiam asa ceva cand l-am cumparat.

Alte solutii sau sfaturi?

| AdryanRO explică:

Sunt sigur ca nu este ars nimic in ale. mi-e frica a este praf prin el si nu prea le am eu cu curatatul.chestia de la telefon cu acumulatorul e divers la telefon. daca nu l-am curatat de 1 an de praf le cooler sigur e plin de parf ma gandesc si mergea cam 10 ore pe zi. voi ce spuneti?