| tonyc7 a întrebat:

Cablu de date poate fi considerat si cablul acela care se poate desprinde din incarcatorul telefonului? Sau e doar separat, cum apare in pozele de pe net, fara nici o legatura cu incarcatorul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are USB la un capat si la celalat mufa potrivita telefonului? Daca da atunci ala indeplineste dublu rol: cablu de date si cablul incarcator. Bula a ramas de pe vremea cand erau separate. Exemplu: https://www.emag.ro/......DZ1NZ8BBM/
Citeste titlul si ai sa te convingi!

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Orice cablu care nu este lipit de incarcator este cablu de date.

| tonyc7 explică (pentru Salontanul):

Lipit nu, dar poate fi bagat si in incarcator.
Deci cablu de date poate fi si ala, da?

| FredericChopin a răspuns (pentru tonyc7):

Da se poate PS :-) cablurile neoriginale pot deteriora device ul

| Salontanul a răspuns (pentru tonyc7):

Are USB la un capat si la celalat mufa potrivita telefonului? Daca da atunci ala indeplineste dublu rol: cablu de date si cablul incarcator. Bula a ramas de pe vremea cand erau separate. Exemplu: https://www.emag.ro/......DZ1NZ8BBM/
Citeste titlul si ai sa te convingi!

Bula
| Bula a răspuns:

Cablul de alimentare are 2 fire (+ si -).
Cablul de date arata la fel ca si cel de alimentare, dar are 4 fire (+, - si 2 fire pentru date).

Diferenta o poti vedea doar daca conectezi telefonul cu un aparat (de exemplu cu un telefon). Cu cablul de date, calculatorul recunoaste si "vede" aparatul conectat, dar cu cablul simplu nu.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Cablul la care ma refer eu (nu sunt sigur daca e cablu de date sau nu, asta incerc sa aflu) repet, poate fi scos din incarcatorul telefonului si pus respectivul capat in mufa USB a unui computer de birou. Deci practic se face legatura intre telefon si computerul desktop. Deci putem vorbi de un cablu de date in acest caz?

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Nu e concludent.
Eu deseori incarc telefoane de la mufa USB din calculator.
Pentru incarcare functioneaza ambele tipuri de cablu.
Pentru transfer de date sunt bune doar cablurile de date.
Ambele au mufele la fel.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Doar transfer de date ma intereseaza. Sa scot poze si filmulete din telefon in computerul personal. Se poate face cu chestia aia de care intreb eu sau nu?

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Sunt firme care vand incarcatorul cu cablu de date, dar si care fac economie si dau doar cablu de incarcare.
Ti-am scris: trebuie conectat cablul intre telefon si calculator, doar asa poti vedea daca e de date.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

L-am conectat si imi apare o mini-fereastra Autoplay pe ecranul calculatorului desktop in care am mai multe optiuni:

- Open this device to see files (daca dau click pe asta mi se deschide un folder complet gol)
- Import videos and photos from... (daca dau click pe asta, cu gandul de a transfera pozele si filmuletele de pe telefon in calculator, imi apare NO VIDEOS AND FILES WERE FOUND ON THIS DEVICE)...

Iar alta optiune de a putea extrage ceea ce vreau din telefon in calculator NU GASESC pe acea mini-fereastra (care apare la conectarea tel. cu calc.)

Deci ce pot sa mai fac? Tot ce vreau e sa pot scoate pozele si filmuletele din telefon!

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Faptul ca-ti apare un folder (chiar gol) inseamna ca prin cablu se comunica - deci este cablu de date. Totusi, incearca si cu un cablu care a fost vandut (sau folosit) SIGUR ca cablu de date!

Urmaeste si ecranul telefonului cand conectezi cablul /calculatorul!
Nu cumva iti cere permisiunea de a se conecta?

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Pe ecranul tel. nu apare nimic! Doar minifereastra aia apare pe monitorul calc.

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

1. Incearca si cu un alt cablu, care SIGUR functioneaza ca cablu de date.
2. Intra in setarile telefonului si vezi daca este ceva pentru transferuri de date.
3. La multe telefoane nu se vad pozele si filmarile daca nu sunt stocate pe cartela de memorie. Ai card de memorie in telefon? Pozele sunt salvate pe el (pe card) sau in memoria de lucru?

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Nu gasesc in tel. setarea la transferuri de date. Unde trebuie sa caut mai exact?

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Depinde de telefon.
Urmareste ecranul telefonului in momentul conectarii la calculator.
Verifica conexiunea si cu un cablu de date cunoscut.

Ai card de memorie in telefon?

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Pe ecranul tel. nu apare nimic in momentul conectarii cu calc.
Da, am card de memorie pe tel.

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Incearca conectarea si cu un cablu "de date" cunoscut si compara-le functionarea.

| Catrice a răspuns:

Dacă ți-l recunoaște pc-ul da, poate fi folosit. Am pățit cu un cablu de date sa nu fie recunoscut de pc.

| FredericChopin a răspuns:

Cablu USB denumit și SUB în engleza este cablu ce ofera /permite încărcarea device ului /urilor acesta poate avea forme, culori și dimensiuni diferite și nu NU MAI SE FABRICA DE MULT acel tip de încărcător legat de adaptor dintr o bucata cum ar veni deci în concluzie nu nu e legat de adaptor adaptorul e alta piesa ce ofera încărcarea cum ar veni e a 2 piesa din încărcător

| tonyc7 explică (pentru FredericChopin):

Doar transfer de date ma intereseaza. Scoaterea pozelor si filmuletelor din telefon in computerul personal. Se poate face cu chestia aia de care intreb eu sau nu?