| Girly97 a întrebat:

Calculatorul imi merge foarte mult de ceva timp iar cand vreau sa ma joc ceva abia daca reusesc si cand vreau sa ma uit la un videoclip merge acceptabil. Ma enerveaza la culmea calculatorul si am inceput sa caut pe Internet solutii pentru problema mea. Am gasit una, cred dar am preferat sa cer sfatul celor experimentati in calculatoare inainte de a incerca. Se pare ca este un cod care trebuie scris in Command Prompt: cd C:\WINDOWS
del *
Merita incercat sau nu este o metoda sigura?
Comentariile jignitoare nu vor fi deloc apreciate!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Xp?

| Frank51 a răspuns:

Am incercat eu metoda aceasta si pot spune ca mi-a schimbat viata!

| gabicoo a răspuns:

Nu stiu cat de sigura e metoda gasita de tine pe net.
Eu recomand altceva :
- 1 - instaleaza Avast Free sau Kaspersky free si fa o scanare antivirus completa ( eu am Avast free).
- 2 - descarca de pe site- ul oficial Norton Power Eraser si fa o scanare tot sistemul. E un utilitar antivirus, nu se instaleaza, il descarci, il rulezi si la final il stergi de pe desktop fara sa lase urme in sistem.
- 3 - instaleaza celebrul CCleaner free pentru a face curatenie in PC.
- 4 - pentru o curatare avansata descarca si instaleaza de pe www.glarysoft.com utilitarul Glary Utilities free. Cu el cureti registrii, optimizezi sistemul, defragmentezi discul, elimini fisierele goale si cele inutile + multe altele.
Daca faci toate astea PC - ul tau se va misca mult mai bine. Sigur ai un virus si o groaza de fisiere iuntile care trebuiesc eliminate.
Succes.
:)

| PainTech a răspuns:

Salut!
Nu incerca metoda aceasta, o sa iti iei o mare teapa. Comanda aceea sterge Windowsul complet, in niciun caz nu o sa mearga mai bine.

Ce trebuie sa faci ca sa iti mearga mai bine?

Cea mai simpla metoda ( care dureaza cel mai putin) este reinstalarea Windowsului.

Daca nu vrei sa reinstalezi sistemul de operare poti incerca sa instalezi Malwarebytes ( demo ) si sa rulezi o scanare anti-malware ( Avast e aproape inutil in cazul devirusarilor dar e foarte bun ca metoda de prevenire ). Ruleaza o defragmentare de disk, eventual instaleaza CCleaner.

O sa mearga mult mai bine, garantat!

PS: Singura comanda din CMD care poate face sistemul sa mearga mai bine este sfc /scannow, dar in cazul tau este irelevanta.

| PainTech a răspuns:

Ar fi foarte util daca ne-ai raspunde la urmatoarele intrebari :
- Cand a fost ultima data cand ai reinstalat windows-ul?
- Ce antivirus folosesti?
- Ce procesor si cata memorie RAM folosesti?
- Ce temperatura are procesorul?
- Care este viteza internetului ( poate cauza problemele legate de vizionarea videoclipurilor )?
- Cand a inceput sa mearga asa greu? A fost instalat ceva program/joc in perioada aceea?

Multumesc!