| WayhaughtK a întrebat:

Cam care ar fi bugetul pentru un pc de gaming care sa imi duca jocuri inca 4 ani de acum in colo. Sa zicem.
Ajung 2500 de lei?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca alegi componente suficient de fiabile sa reziste minim 5 ani, atunci pe calculator vei putea juca jocurile de acum la fel.
Noile generatii de jocuri se pare ca vor fi holografice, pentru care nici procesoarele actuale I7 nu vor fi suficiente.

In fapt, din punct de vedere contabilicesc, un calculator se amortizeaza normal in 3 ani, cand va avea valoare 0. De aici poti calcula cat de rentabil este sa investesti in calculator pentru 4 ani, oricum nu prea va avea nici valoare materiala, nici morala...

| NLS a răspuns:

Mai pune 1000 și ai șanse.
Sau reciclezi ceva din actualul, dacă ai, și dacă sunt demne de noul sistem.
HDD, carcasa, sursa...

| Sn4k3 a răspuns:

4000+

| UnTipObisnuit a răspuns:

Daca ai noroc la piese, minim 4000 de lei.

| GabiLeonte2 a răspuns:

Aici vorbim despre multe chestii. Jocuri pe detalii high sau ultra sau violent mai nou. In nici un caz. Ideea este alta. E greu sa prezici ce va aparea in urmatorii 4 ani. da e posibil un 1050ti sa ajunga peste 4 ani sa duca jocuri intre low-medium. setari custom. Full HD. Dar sa stii daca vrei ceva bun. Ai sa mai investesti cu trecerea timpului bani. Nu te baza pe ideea aia straveche si sfanta ca daca iti cumperi un pc acum. O sa fie la fel de bun si peste 4 ani. Nu... performantele si puterea de calcul tot creste. Daca creste si cerintele jocurilor vor creste deoarece dezvoltatorii de jocuri doresc sa faca un joc cat mai frumos. Vor fi si jocuri ca overwatch de exemplu/fortnite care vor merge. Dar jocuri ca titan fall. Horizon zero down, pe Ultra slabe sanse.
Sper ca ai inteles ce voiam sa zic. O seara placuta happy