| anonim_4396 a întrebat:

Cand apare Windows 8? Credeti ca va fi un real succes? Eu cred ca va produce declinul companiei producatoare. Nu am auzit prea multe lucruri bune despre el.

Răspuns Câştigător
| buzucan a răspuns:

Eu urmaresc site-ul asta www.aboutwin8.info. Acolo sunt cele mai multe informatii despre windows 8.

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Un raspuns mai sumplist:Microsoft a anuntat ca il vor lansa pest 18 luni. Si nu stiu daca va fi un succes, dar iti pot spune ceva, va arata cam ca windows phone 7.

| Ovidiu a răspuns:

Windows 8 va aparea, probabil prin 2012. Acest va lucra si pe 128 biti. Se numeste la fel deoarece este al 8-lea Windows creat de Compania Microsoft. Analog este si denimirea de la Windows 7.

| m5789932 a răspuns:

Kosmin, nu prea te-ai informat, dar va place totusi sa va da-ti cu parerea (ma refer aici la persoanele care nu-si formeaza o parere generala, documentandu-se; dar totusi unii ca acestia isi spun parerea lor personala, dar uita sa spuna lucrul acesta; cineva care citeste acest mesaj va lua de bun, ceea ce ai spus tu.)
Windows 8 va fi un sistem de operare in special pentru portabile cu touchscreen. Asadar el va fi optimizat pentru aceste tehnologii, dar va ramane putin in plop pentru sistemele desktop sau laptop-uri, unde la cele mai multe dintre ele, nu au ecran touch.
Windows 7 a venit si el cu imbunatatiri. Acest sistem de operare foloseste mai bine resursele, si interactioneaza mult mai bine cu dispozitivele, componentele.
Daca vrei sa aflii mai multe, foloseste internetul; n-am nici timp sa detaliez la fiecare sistem de operare functiile noi cu care vine, sau sa spun neajunsurile acestora.

Răspuns utilizator avertizat
| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

De unde stii ca se va numi Windows 8 si nu Windows Geam...nu trebuie sa aiba o logica big grin De cand s-a facut Vista, Microsoft nu prea mai vine cu inovatii, eu folosesc momentan XP pe 2 calculatoare, abele performante si nici nu vreau sa ma gandesc sa pun Vista sau 7, mai degraba as pune Linux sau viitorul Google OS. Acum ce se va alege de Windows 8, daca nu va fi stabil si nu va fi bun, asa cum este Leopard de exemplu(pentru iMac si produsele de le Apple, MacOS) atunci Microsoft va avea de pierdut. Deci nu cred ca va fi un succes, ci mai degraba doar o alta versiune scoasa dupa 4 ani pentru a pastra traditia(desi nu cred ca au mai pastrat traditia de 4 ani)

| bogdan_7445 a răspuns:

Se spune ca va aparea in 2012 pentru mai multe detalii cauta pe
http://www.videotutorial.ro/? tag=tutorial-video-transformare-windows-7-in-windows-8

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca va fi un real succes. Si chiar real. De ce? Pentru ca succesul se masoara in bani, dragii mei. Chiar si Vista a avut succes. A adus bani buni in conturi/buzunarele celor de la Microsoft si pana sa scoata Windows 7. Succesul nu inseamna opiniile a 2 pustani de la coltul blocului stand la o tigara, spunand ca Vista e prost, consuma mult, nu merge Counter-Strike bine, bla bla...
Cat despre Windows 8, deocamdata, nu se stiu prea multe. Pana acum nu am vazut decat noua interfata gen Windows Media Center si faptul ca Microsoft tinde sa-l faca sa ruleze pe orice dispozitiv(pe sisteme SOC, procesoare ARM). Si aceeasi versiune de Windows! Nu una adaptata pentru o anumita configuratie pentru ca Windows, in sinea lui, trebuie sa faca acest lucru.

http://www.youtube.com/watch?v=WDry3QUllYk
http://www.youtube.com/watch?v=p92QfWOw88I

@Amalia, nu stiu de unde ai auzit tu asa ceva, dar Windows 8, de fapt...nu Windows 8, ci in general, Windows-ul, nu poate reprezenta un declin pentru Microsoft. Niciodata nu se va intampla asa ceva. Chiar si ceilalti producatori de software si hardware depind de ei, chiar si invers. Sunt multe parteneriate intre aceste mari companii si progreseaza(firesc) impreuna. Tehnologia nu sta in loc!
Va fi un mic risc acest Windows 8, deoarece e un Windows reimaginat pentru tehnologia hardware din ziua de azi si ce va mai urma imediat. E posibil sa fie un fel de Vista pentru unii, in ceea ce priveste modul de a-l utiliza sau in a-i gasi o utilitate. E doar o chestiune de timp. E posibil sa nu prezinte interes pentru o anumita categorie de utilizatori, dar in niciun caz eu nu vad doar un alt Windows lansat ca sa fie acolo...
Data de lansare e undeva prin 2012. Nimic oficial deocamdata in aceasta privinta. Poate pe la versiunea beta vom afla(pe care o vor lansa cel mai devreme la sfarsitul verii acesteia) sau poate chiar ceva mai tarziu.

Si inca ceva, Amalia, eu sunt acel user HarryPotter, acel copil nesupravegheat de parinti, care frecventeaza Hogwarts si te face pe tine sa te inchini cand deschid eu gura. De curiozitate, la fel e si opinia mea despre Windows? Te face sa te inchini? Chiar sunt curios...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scurt,ne dai si sursa de unde ai dat copy paste?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-as da-o daca as gasi acea sursa. Sa inteleg ca tu n-ai gasit-o inca dupa lungi cautari pe Google? Asta e! sad Va trebui sa te obisnuiesti cu gandul ca HarryPotter a reprodus acel lung raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regret că am hrănit o trollăreasă ca tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am scris un mesaj admininilor, bine? Poate se poate remedia faza cu funda data lui buzucan. Multumita, HarryPotter? E doar o fundita, femeie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu de fundă ziceam, dragă, ci de faptul că mă acuzi de copy-paste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și incă ceva, nu sunt fată/femeie! laughing Deși, o vreme, chiar m-am pretins femeie de serviciu pe site, tocmai ca să scap de un adevărat troll de pe TPU... însă nu cu prea mult succes.