| mihaela1mihaela a întrebat:

Cand pun telefonul la incarcat se incinge incarcatorul. e normal?

Răspuns Câştigător
| comansorin a răspuns:

Da deoarece incarcatorul nu e nimic alt ceva decat un transformator su o bobina (bobina este un electromagnet care poate schimba voltajul curentului electric) iar prin trecerea curentului electric prin bobina degaja caldura transformand curentul din 220 volti in 12 volti... incalzirea acumulatorului si a incarcatorului este absolut normala : FUNTA :-)

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este normal să se încălzească. Nu ia foc, stai liniștită.
Pa, pa.

| SuntUnCartof a răspuns:

Da este normal, asa sunt toate incarcatoarelewinking

| MaxiValau a răspuns:

Dalaughing orice consuma curent se incalzeste. daca nu ma crezi, asculta muzica la maxim la telefon 3-5 min si pune mana pe baterie sa vezi ca-i mai calda ca de obicei; pune mana in spatele televizorului/ monitorului dupa ce a functionat 10-15min.

| Danyellaaa a răspuns:

Normallaughing

| IoNuTz96 a răspuns:

Da e normal, candestete ca acolo in icarcator are loc o transformare foarte puternica de la 220-230 volti la 3-5 cat are telefonul tau, iar atunci e normar ca el sa se incalzeacsca, dar daca se incince foarte foarte tare de zici ca ia foc, nu stiu ce sa zic poate e din cauza la curent, adica acolo unde locuiesti tu poate fi intensitatea curentului prea mare, sau prea mic, habar nu am, dar pot exista multe cazuri din astea, dar nu iti fa grizi ca nu e un pricol, daca chiar crezi ca trebuie sa il schimbi cumpara altul, dar eu zic sa il folosesti incontiunu pe asta ca nu se intampla nimic, si chiar daca se inginge foarte foarte tare el la un moment dat cedeaza si se arde dar nu se poate intampla nici un pericol cum ar fi sa ia foc si sa porvoace un incendiu laughing, big grin, fundita big grin

Răspuns utilizator avertizat
| elena999 a răspuns:

Da,nu-ti fa griji si mie mi se intampla.

| Iridinvest a răspuns:

Da, e normal. si la mine e la fel. la orice incarcator e la fel!

| Bobo15 a răspuns:

Da asa fac cam toate incarcatoarele.

| NoNameBitch a răspuns:

Da

| gabytza1595 a răspuns:

desigur,si incarcatorul telefonului meu se incinge atunci cand este in priza happy

| KaNNNd a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa zici... Se incalzeste putin sau foarte tare...
Daca foarte tare iti zic eu ca nu e normalwinking