| Goddessss a întrebat:

Care aparate foto sunt mai bune? Canon sau Nikon?

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cannon e cel care are faima din timpurile vechi, am impresia ca sant asamblate in china ambele marci

| RAY a răspuns:

Asta e ca la ce laptop care e mai bun? Depinde de partea Hardware, un aparat bun trebuie sa aiba niste specificati bune, dar si un software, meniu simplu, dar si telefoanele fac poze bune, am scos pozele facute cu s10 se vede bine, uitate la părerile altora eu asa fac vezi pe amazon sunt mii de pareri acolo

| mihai69 a răspuns:

Asta e ca și cum ai întreba care mașină e mai bună? Mercedes sau Rolls Royce?
Ambele sunt bune, dar depinde și de ce vrei să faci cu ele, de câți bani poți să cheltui etc.
D.p.d.v. strict tehnic, sunt comparabile. Diferența o face ochiul și mâna fotografului.
Eu personal prefer Nikon; nu numai datorită calităților pe care le are, cât și din cauză că am fost dezamăgit crunt de firma Canon pe vremea când eram fanul lor.
Deși, pentru un aparat pe film (nu digital), aș recomanda în continuare un Canon SLR clasic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Canon.

| Frank51 a răspuns:

Sony

| badpanda a răspuns (pentru Frank51):

Sony s-a apucat in 2005 de aparate foto cand au cumparat Konica Minolta..Canon facea obiective in 1930 iat Nikon in 1927.
Konica oricum a fost in urma la Nikon si Canon dintotdeauna.

| Frank51 a răspuns (pentru badpanda):

Eram ironic, nu incep sa compar ceapa rosie cu ceapa galbena. Orice camera este ok atata timp cat ai specificatii ok, diferenta la senzorul optic sau alte tampenii de astea nu mai exista.

| OldSoul a răspuns:

Este greu de ales.
Conteaza ce-ti place tie, atat ca experienta de utilizare cat si ca culori, pentru ca da, aparent, exista o diferenta intre modul in care recreeaza culorile un Canon si cele pe care le recreaza un Nikon.
Si conteaza si cat vrei sa investesti in obiective, daca vrei, desigur. Bine, asta se aplica in cazul DSLR sau mirrorless, ca daca iti iei un compact, nu cred ca o sa ai aceasta problema.

Personal, eu am ales Canon, la momentul respectiv am facut alegerea asta pentru ca preturile la obiective noi, sunt mai mici ca la Nikon.
Ulterior mai lucrand si pe Nikon, am observat ca la Canon interfata este ceva mai simpla, si in cazul meu, vorbind despre un DSLR, in vizor sunt oferite cam toate informatiile necesare (expunere, shutter speed, iso, etc) clar, si usor de inteles, in schimb la Nikon, ma cam deruteaza toata interfata, trebuie sa verifici daca e bine expusa poza.

Bine, ce e drept, eu ma refer acum la DSLR-uri, modele putintel mai vechi, poate la cele noi treaba sta diferit.

| Sofer a răspuns:

Canon

| NLS a răspuns:

Ambele sunt bune, alaturi de Sony, depinde ce doresti sa faci cu el, ce pretentii ai.

Despre ce buget e vorba?

Dintre cele enumerate de tine, acesta e mai rasarit si merita banii.

https://altex.ro/......FDSCHX60B/

Nu il detin, dar l-am vazut in Mediamarkt, si mai apoi la un coleg de munca (il tine pe post de aparat secundar, are tot un Sony mult mai scump pentru filmare).

Primul meu aparat a fost Sony DSC H3, in 2007 o mica bijuterie,
ultimul meu aparat e Canon 70D + obiectiv 17-55 f/2.8, sunt extrem de multumit de el.
In ultimii ani observ cum Canon se ridica binisor peste Nikon, la mai multe serii.

Daca e vorba despre mirrorless, recomand Sony.

| gabicoo a răspuns:

Ambele branduri sunt bune!

| Legion7X a răspuns:

Cel mai scump este cel mai bun.

| zilog a răspuns:

Depinde de caracteristicile tehnice dacă compari un Canon din 1993 cu un Nikon din ziua de azi sigur Nikon este mai bun
dar dă-mi caracteristicile tehnice exact de la aparatele pe care vrei să țî-le compar!

| Goddessss explică (pentru zilog):

Cam in 4 luni iti zic happy
sa mi strâng bani.

| zilog a răspuns (pentru Goddessss):

Dacă nu îmi dai 2 modele exacte care să ți-le compar nu am cum să îți spun,
dar acum mi-am adus aminte că și eu am fost dezamăgit de Canon in decursul timpului!

| Goddessss explică (pentru zilog):

Serios? cum de?
mereu am auzit oameni care ziceau ca e super.
eu nu știu mai nimic referitor la camere, deci ma poate prosti oricine, oricând

| zilog a răspuns (pentru Goddessss):

Din acest motiv tot îți spun să imi spui exact modelul z de la Canon si modelul y de la Nikon că nu poțî compara trabant cu BMW
dar poți compara BMW cu Mercedes
https://i.ytimg.com/vi/-gK6CYwFx2k/maxresdefault.jpg

| Goddessss explică (pentru zilog):

Ok stai un minut, ca am găsit niște chestii si iti trimit link

| Goddessss explică (pentru zilog):

Https://altex.ro/......FDSCHX60B/
sau

https://altex.ro/......SX430ISBK/
sau

sa mi spui dacă se deschid link urile. ca dacă nu, ti le scriu de mână

| Goddessss explică (pentru zilog):

Mai mulți bani nu am, deci pls nu ma judeca

| Goddessss explică (pentru zilog):

A treia nu merge.
acum o pun https://altex.ro/......FDSCHX60B/

| mihai69 a răspuns (pentru Goddessss):

Văd un Sony și un Canon, nici vorbă despre Nikon mai sus.
Oricum, deși încă sunt mulți care îl ridică în slăvi, eu nu recomand Canon. Niciun model digital.
Și ca să găsim un răspuns mai util la întrebarea ta, hai să stabilim mai întâi ce anume vrei să faci cu el?

| Goddessss explică (pentru mihai69):

Nu am mai trimis Nikon, pentru ca nu am buget atâta de mare si no.
poți sa dai un ochi peste astea 4 si sa mi spui o părere (am 17 ani si sunt praf la technologie, vreau un aparat care sa fie ok, sa fac poze cu el) la preturile astea nu am cine știe ce așteptări, dar vreau sa fac poze...
https://altex.ro/......FDSCHX60B/

https://altex.ro/......MFSX530HS/

https://altex.ro/......SX430ISBK/

https://altex.ro/......FDSCH300B/

| zilog a răspuns (pentru Goddessss):

Te rog frumos sa nu te simti judecată!
Eu chiar tin la fete frumoase si dragute cum esti tu dar pentru că nu vreau să plângi mai târziu șă treci prin dezamăgire durere depresie si durere
mai bine bate-mă pe mine și zi că eu sunt ăla răul
de cât să îti vină să dai cu camera de pământ

Dacă nu are 64 MP nu prea ai ce să faci cu ea pentru că tu vrei să iti iei o cameră să nu fie telefon mobil
si orice camera până în 64MP nu prea este diferita mult calitativ fata de pozele pe care le pot face telefoanele bune

chiar te rog frumos mult de tot să mă crezi că nu fac mistouri
https://www.youtube.com/watch?v=R_u2zGSApSo&list=RD4uEPqs2tNrI&index=20

| Goddessss explică (pentru zilog):

Ești chiar amuzant.
mersi fain ca ma ajuți, dar chiar ma gândeam si eu ca poate nu ajung nicăieri cu bugetul meu.
laughing
nu ești rău, ii adevărat ce ai zis.
mssss

| zilog a răspuns (pentru Goddessss):

SUNT FOARTE PROASTE SUNT BUNE DE DAT DIRECT LA GUNOI sunt expritate moral
acum toată lumea vrea filmare 4 K
8K
nu degeaba oamenii si-au cumpărat televizoare cu 12 K

toate camerele prezentate de tine nu filmează nici una dintre ele nici măcar la rezoluție de 1K

mergi prin magazine si vezi televizoarele câti K au!?
Vezi monitoarele pe care si-le cumpăra oamenii câti K au!?
Vezi laptop-urile care costa acum 1000 de euro mâine vor costa 500 euro câti K au!?

Si dacă toată lumea are cel puțin 4 K așa pe toate drumurile la cel mai banal monitor
si la cel mai banal televizor au măcar 8 K
pentru că s-au scârbit de cele de 4 K
tu vii acum cu calitate de Filme 720p

Oamenilor o să le fie SCÂRBĂ de acea filmare pentru că o să se simtă excrocați țepuiți dacă vrei să faci ceva comercial o să le vină să te omoare că nu și-au adus alt fotograf si că ei nu se mai căsătoresc încă o dată
si o sa se simtă ca și când tu le-ai stricat toată nunta

eu doream să îl calc in picioare pe unul dinasta care ma filmat la o chestie foarte importanta din viata mea cu Filme 720p si el mi-a spus că mă filmează cu 8 k
Am făcut si contract cu el si vine la mine dupa 8 ore de filmare cu 1 CD nici măcar DVD
si spune că filmarea mea este acolo

Oamenii au pretenții si tu o să ai pretentii

AM SOLUTIA DACĂ TOT AI BANII AȘȚIA NU ITI MAI CUMPĂRA NOUĂ CI MERGI LA UN AMANET SI CUMPĂRĂ DE LA UN AMANET O CAMERĂ CARE SĂ INREGISTREZE MĂCAR 4 K
care să filmeze la rezolutie de cel putin 4 K

| zilog a răspuns (pentru Goddessss):

Uite aici camera ieftina acceptabila ca si bani filmează 4 k
4K Ultra HD 3840 x 2160p (30 fps)

https://www.currys.co.uk/......9-pdt.html

uite alta camera si mai ieftina care inregistreaza vide 4k
https://www.amazon.co.uk/......01AAGIR8A/ tag=googshopuk-21&linkCode=df0&hvadid=309924713643&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=16502010566578197305&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9046317&hvtargid=pla-564761701642&psc=1

https://www.bhphotovideo.com/......order.html

https://www.3dbroadcastsales.com/......ammichdmft

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| zilog a răspuns (pentru Goddessss):

Ia-ți un prieten eu am dat faliment nu sunt bun pentru asta dar am avut si zilele mele de glorie cel mai mult am făcut cadou unei fete pentru o singură zi
2000 euro că imi plăcea tare mult de ea și nu regret investiția făcută! Ba chiar consider că aș fi plâns toată viața și m-aș fi ofticat în cât aș fi murit de supărare până acum. Așa niciodată nu m-am ofticat după banii care i-am dat atunci ci m-am bucurat că s-a transformat in realitate cel mai frumos vis din viața mea!

https://www.youtube.com/watch?v=rhYSHF285gc

| Goddessss explică (pentru zilog):

Omggggg Iris.
ce trupe românești mai asculți?
eu Cargo, Vama veche, Bucovina, truda, dirty shirt, compact...
2000 de euro? omg ce fericita era...
de as fi si eu asa

| zilog a răspuns (pentru Goddessss):

Https://www.youtube.com/watch?v=LDdfH5PpH8o&list=RDwt5Zsgsbmp4

Mai ascult și BB KIng, Led zeppelin, cross roads, Slade, NINA SIMONE, BIG MAMA THORNTON

https://www.youtube.com/watch?v=jU8m5-FOc38

Sunt altfel zilele trecute mă uitam la chearli cheaplin si

| mihai69 a răspuns (pentru Goddessss):

HX60-ul, în cazul ăsta, deși eu aș căuta altceva...
Am fost extrem de mulțumit de calitatea imaginii la așa ceva:
https://www.f64.ro/panasonic-lumix-dmc-tz80-negru/p
O variantă foarte interesantă ar fi și ăsta:
https://www.f64.ro/panasonic-lumix-dmc-ft30-aparat-foto-subacvatic-rosu/p

| DoctorWh0 a răspuns (pentru zilog):

Nu stiu pe ce planeta traiesti tu.
Hai sa fim seriosi, nu are ea nevoie de camere de 2000 de euro.
Sunt fotografi profesionisti care nu folosesc asa ceva, si tu vrei sa dea mii de euro pe un aparat foto?
Si nu are toata lumea televizoare 12k cum zici tu. Multi n-au nici televizoare 4k sau chiar 2k. Tu visezi.
Casey Neistat folosea un Canon 80D, si el e vlogger "profesionist", aka scoate bani din asta.
Si toata treaba aia cu 64mp e abureala de doi bani. Sunt telefoane de 1000 de lei care au 64mp dar nici nu se compara cu pozele scoase de Canon-ul meu de 24.
Ai auzit vreodata de Canon 1DX Mark III? Sau de Nikon D6? Amebele sunt camere foto profesionale, facute pentru fotografi "sportivi" (aia care fac poze la competitii sportive), wildlife photographers, etc... Fac poze de 20mp. Asa ca nu mai vorbi tu prostii de genul.
Rezolutia chiar nu conteaza asa mult. Degeaba ai camera de 120mp daca se chinuie sa focalizeze cum trebuie. Degeaba ai camera de 120mp daca nu poate sa filmeze decat 30fps, sau chiar 24. Degeaba ai tu camera de 120mp daca bateria nu tine destul.
Sa presupunem ca strange destui bani pentru asa ceva. Ok. Dupa ce? Nu are obiective. Mai scoate bani, iarasi si destui de multi. Sony, Panasonic si Olympus nu prea au ei obiective foarte ieftine.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Goddessss):

Nu da bani pe asa ceva.
Mai strange ceva, pana ajungi la 2500-3000, si dupa cumpara un DSLR ori un mirrorless.
Chiar nu cred ca merita sa dai 1000 de lei pe astea. O sa realizezi destul de repede ca nu poti face chiar foarte foarte multe cu ele.
Daca nu gresesc, nu poti schimba obiectivele, deci asta inseamna ca esti blocata cu ce iti da producatorul.
La prima camera care ai trimis-o tu numarul F minim este de 3.5. Asta inseamna ca nu va lasa sa intre foarte multa lumina, deci pozele vor fi mult mai rele cand e intuneric. Nici blur prea mult nu va face, in special daca planuiesti sa te filmezi pe tine sau sa faci "close-ups".
Your choice though.

| NLS a răspuns (pentru DoctorWh0):

"La prima camera care ai trimis-o tu numarul F minim este de 3.5. Asta inseamna ca nu va lasa sa intre foarte multa lumina, deci pozele vor fi mult mai rele cand e intuneric. Nici blur prea mult nu va face, in special daca planuiesti sa te filmezi pe tine sau sa faci "close-ups"."

Perfect adevarat.
Stii care-i buba la DSLR si mirrorless, sub 800-1000 euro?
Exact aceeasi, pentru ca un obiectiv cu zoom cu f/2.8 e intre 350 si 800 euro.
Al meu a fost din intamplare - 800.
"Because" Canon, not Sigma.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru NLS):

Nu neaparat. Depinde de ce obiectiv vrei.
Daca ai de gand sa faci poze la luna cu teleobiectiiv de 400mm da ala o sa coste un car de bani.
Pentru "fotograful" de rand, asa ceva nu este necesar. Un 50mm de la Canon, deci "original", il gasesti pentru 500-600 de lei. Plus ca piata second hand e plina de obiective.
Nu zic ca nu-s scumpe, doamne fereste. Cautam un 70-200 si am ametit cand am vazut cat de mult costa. Si e considerat de multi ca fiind un obiectiv "ieftin".
Eu ziceam ca e mai profitabil, dupa mine, sa cumperi ceva care iti ofera posibilitatea sa avansezi din punct de vedere "optic".
Fotografia nu a fost niciodata un "hobby" sau chiar un job ieftin. Asta e. Aici calitate = pret mai mare, de obicei

| zilog a răspuns:

Imi pare rău să te dezamăgesc dar îti recomand să mai strângi vreo 1 an bani măcar 20 euro / zi si să îti iei atunci o cameră pentru că la banii ăștia nu prea se numesc camere ci jucării pentru copii

uite ce inseamna o camera https://www.wexphotovideo.com/......a-1596068/

https://www.youtube.com/watch?v=c3LzIhR8-mA&feature=emb_logo

Sau mai ieftină
https://www.e-infin.com/......_body_only

https://www.onbuy.com/......p17822795/

https://www.parkcameras.com/......t_4010980c

| Goddessss explică (pentru zilog):

Omg, pai chiar aia ziceam, ca la banii ăștia... mersi fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi place că nu întrebi ce smartphone are camera mai bună. :

Canon. Zic.

| Goddessss explică:

Sunt minoră, încă nu lucrez, de aia...

| badpanda a răspuns:

Un fotograf bun poate face o fotografie buna si cu o pocnitoare de cateva sute de lei.
Invers nu este posibil.
Deci cumpara aparatul pe care ti-l permiti si bucura-te de el la maxim.
Aparatul ca si idee cu cat are mai multi x la zoom nu este semn de performanta. Pozele vor fi mai neclare decat unul cu mai putini x, chiar daca apropie mult.
Zoomul digital nu are nicio valoare deci poti sa nu tii cont de el, iar numarul de pixeli ai senzorului nu este deloc important odata ce ai trecut de 10Mp.Am detinut la inceputul erei digitale un 1, 3 Mp si am fotografii cu el 13/18 cm foarte frumoase.
Cu 30Mp ai putea sa maresti o fotografie cat un ecran de cinematograf, dar la ce folos.

| Irinelp a răspuns:

Canon și Nikon au aceleași performanțe și sunt asemănătoare.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Canon

| Roberrt21 a răspuns:

Crede-mă că e greu, ambele sunt foarte bune, orice alegere pe care o sa o faci o sa fie una bună
Uite aici un link ca sa iti faci o idee:
https://fotovideomedia.com/canon-vs-nikon/

| Seby2252001 a răspuns:

Canon, Nikon reprezinta provenienta acestora, din punctul meu de vedere nu poti spune care e mai bun doar dupa un nume. Eu am aparat Canon si sunt multumit