| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi cele mai potrivite aplicații edit video pentru a crea videoclipuri pe YouTube?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce intelegi prin potrivite?

Sa fie cat mai simplu de folosit, dar totusi sa nu simti ca te limiteaza?

in aceasta ordine, in functie de cate unelte contin, de la mult la putin>>>

ShotCut
Kdenlive
OpenShot
Toate 3 sunt gratuite.

Sa iti ofere o multitudine de optiuni, efecte, unelte?
(Automat si interfata e mai complexa si curba de invatare e mai lunga)

Adobe Premiere Pro (editare) + After Effects (efecte) - 24 euro pe luna fiecare dintre ele, deci 48

DaVinci Resolve (editare + colorizare + efecte + mixaj audio) --- GRATUIT, sau exista o varianta contracost cu mai multe efecte si unelte, ~300 euro, licenta pe viata

Magix Vegas Pro (fostul Sony Vegas Pro) (doar editare) - 400 euro, licenta perpetua

Pinnacle Studio (fostul AVID Studio) - 110 euro, licenta perpetua

Final Cut - e bun si el, daca folosesti MAC Pro, iMAC, sau MacBook (produse de la Apple)

Daca doresti ceva foarte prietenos si simplu, recomand ShotCut.
E ideal pentru incepatori.

Pe viitor, daca doresti ceva cu mai multe posibilitati, DaVinci Resolve e cea mai buna alegere.
Poti folosi varianta gratuita deocamdata, e suficienta.
E pachet complet, contine intr-un singur program mai multe module, module care la Adobe de exemplu se gasesc doar separat si costa ~ 24 euro / luna fiecare.

Tutoriale pentru Resolve (in afara de primele 3 - ShotCut, Kdenlive si OpenShot, cam toate necesita o perioada destul de lunga de invatare.
Exceptie poate Pinnacle Studio, care nu e chiar atat de complex):

https://www.youtube.com/user/CaseyFaris777/videos

https://www.youtube.com/c/BillyRybka/videos

https://www.youtube.com/c/MrAlexTech/videos

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Potrivite, adică să am posibilitatea de a edita un video rezonabil pentru un canal de YouTube, în plus aș prefera să nu dau bani.

8 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Premiere Pro sau Final Cut Pro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Filmora

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu creez conținut pentru pagina de pe Facebook, folosesc numai telefonul. M-am obișnuit să folosesc VivaVideo Pro. Oferă o sumedenie de funcții și nimeni nu a comentat până în prezent că ar fi ceva greșit. Asta dacă vrei ceva decent. Dacă vrei ceva profesional, atunci i-ați MacBook sau iMac și întrebi din nou pentru aplicații. Însă aici trebuia sa și înveți sa folosești. IMac și MacBook nu numai că e scump, dar are un sistem de operare de te iau migrenele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DaVinci Resolve, Vegas Pro, Premiere Pro, Final Cut, After Effects.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc la toți pentru răspunsuri!

| RebekaRebi a răspuns:

Filmora Go, Kinemaster