| SorinELoo7 a întrebat:

Care browser consuma resurse mai multe: Chrome sau Firefox? Si cate resurse consuma fiecare?

8 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Instaleaza-le pe ambele, da click pe fiecare la "proprietati" si vezi care are dimensiunea cea mai mare.
apoi dezinstaleaza-l pe cel care nu iti convine.
nu e solutia cea mai "scurta" dar asa te lamuresti practic.

| cryssu2008 a răspuns:

Chrome consuma mai putine resurse decat Mozila. Dar eu iti proun sa incerci alt browser: Safariwinking

| SorinELoo7 explică (pentru cryssu2008):

Am incercat si Safari dar nu prea imi place, mi se pare cam simplist...
Imi poti spune cate ceva despre acest browser Safari? Ce poate face acest Safari ca sa-l pot folosii cu drag?

| cryssu2008 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Eu am incercat si Opera dar nu mi-a placut, mi se parea ca mergea si calcultaorul mai greu, si mereu se bloca pagina. Safari este in genul Chrome cu o interfata asemanatoare celor de la Mozila. Safari are un sistem de blocare a ferestrelor pop-up

| MeConstantine a răspuns:

Chrome nu consuma mult deoarece este conceput sa ruleze putin, dar totodata ofera incarcare mai greoaie deoarece si un site are anumite resurse de care are nevoie. Acuma paginile mici se vor incarca repede numai ca la filme mai greu.
Firefox consuma mai mult pentru ca are si plugin-uri implicite si altele pe care le poti instala, dar reactioneaza mai bine cand navighezi pe site-uri. Ca diferenta de resurse as spune ca Mozilla/chrome=3\1 dar ca si functionalitate e raportul invers.

| georgedanielc a răspuns:

Http://maxthon-browser.findmysoft.com/download/
ti-l recomand cu placere sunt sigur ca nu te va dezamagi, poti sal setezi si in limba romana, simplu si bun, chiar foarte bun

| mirceapeiaaa a răspuns:

Mozila consuma mai multe resurse de cat chrome dar dupa mine cel ce consuma cel mai putin este opera si este cel mai acesibil si dotat, cu diferite protecti, marcaje, mod de functionare mai rapid si eu -am folosit 1 an dar am prieteni care il folosesc de mai bine de 7 ani

| 1226myrcea a răspuns:

Înseamnă ca voi habar n-aveţi de calculatoare. Chrome-ul coxează foarte mult placa grafică şi memoria RAM. Firefox e mult mai echilibrat din punctul ăsta de vedere. Şi să fim înteleşi, viteza de încărcare a paginii nu depinde numai de ce fel de browser foloseşti, depinde foarte mult şi de conexiunea la net, depinde foarte mult în general de configuraţia per ansamblu a calculatorului. Părerea mea e că firefox e mult mai "folosibil" pentru browsing decât chrome. De aia e şi impresia că chrome-ul merge mai „bine" decât firefox. Firefox rămâne de bază.