| Squalus a întrebat:

Care credeţi că îi cel mai bun media player pentru a reda fişiere. mkv?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Splash Player. Este unul dintre cele mai bune playere HD la ora actuală, folosește placa video (dacă suportă cel puțin DirectX 10) pentru redarea imaginilor, asta înseamnă încărcare foarte mică (sub 10%) pentru procesor și imagini fluente. Și în plus nici nu trebuie să faci mii de setări pentru asta, cum este în cazul MPClassic.

6 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Media Player Classic Home Cinema, Windows Media Player 12(Windows 7). Aceste 2 playere(destul de populare, mai ales al 2-lea) stiu sa redea foarte bine. mkv-uri folosind accelerarea hardware prin GPU/procesorul placii video(dar sa fie si placa video capabila, exemple: placi video ati seria HD 2xxx, 3xxx, 4xxx, 5xxx, nVIDIA geforce de la seria 8, Intel de la gma 4500mhd). De asemenea sunt destul de eficiente din punctul de vedere al utilizarii CPU si RAM.
MPC-HM vine el deja la pachet cu codec-uri, dar lui WMP12 trebuie sa-i instalezi separat Haali Media Splitter.
Alt player care e "vechi prieten" de al meu, dar cam scris cu picioarele... e BS.Player. Cred ca in ultimul timp il folosesc in special pentru. optiunea aia de a descarca automat subtitrari, asta a devenit o obisnuinta.

| yomanu a răspuns:

Incearca KMPLAYER pentru mine e cel mai bun, nu necesita codecuri, reda tot ce e fisier video, fisier audio ...etc
de aici il descarci :
http://kmplayer.en.softonic.com/

| alecs871 a răspuns:

VLC Media Player.
Inca nu am gasit un format de fisier video care sa nu-l poata reda acest program, de 3 ani incerc dar in zadar.

| TipulVerde a răspuns:

Video Lan Player(VLC). Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

VLC sau Media Player Classic

| Squalus explică:

Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri, Splash player este o"pată de culoare" ca să spun aşa, l-am instalat acum şi sunt foarte mulţumit de el.