| Augustinn a întrebat:

Care din aceste 2 placi de baza imi recomandati?: ASUS RAMPAGE-II-EXTREME sau EVGA X58 SLI Classified. Si nu inteleg una, exista mai multe feluri de ASUS RAMPAGE-II-EXTREME, fiindca pe un site scrie ca suporta 24 GB RAM, iar pe altu 12 GB RAM. Si nu e tot, CPU la fel: pe un site scrie ca suporta numai "i7" si pe altul "i7" si "i7 extreme". ajutati-ma va rog, sper ca ma-ti inteles, va multumesc.

Răspuns Câştigător
| costyvas a răspuns:

Salut. Recomand RAMPAGE-II-EXTREME. E vb de aceeasi placa de baza, doar ca fiecare site scrie diverse "tampenii". De ex: are 6x DIMM'uri, iar in functie de memoria pe care o pui pe ele, suporta 12GbRAMM(6 x 2Gb RAMM) sau 24GbRAMM(6 x 4Gb RAMM). Cat despre faptul ca suporta atat i7 cat si i7 extreme, este adevarat, dar asta doar pentru ca ambele procesoare folosesc acelasi socket, diferenta dintre cel normal si extreme, e ca cel extreme vine overclock'at direct de la INTEL. Asa ca, daca vrei sa iti iei si procesor, NU are rost sa dai bani in plus pentru un i7 eXtreme(poti sa faci si tu OC din BIOS'ul placii de bazawinking ). Costi