| Vintagee a întrebat:

Care din aceste placi video ar fi mai buna :

1.Gigabyte nVidia GeForce GT430, 1024MB, GDDR3, 128bit, DVI-I, HDMI, PCI-E

sau

2.MSI nVidia GeForce GT630, 1024MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E

Am observat cateva diferente la ele, de exemplu frecventa de procesor (MHz) la placa MSi este de 810 MHz iar cealalta are doar 730 MHz in schimb placa Gigabyte are Frecventa de Memorie de 1800 MHz iar placa MSI doar de 1000 MHz.
Care este mai importanta, frecventa de procesor sau frecventa de memorie la o placa video?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai gt 430 e gt 430, iar gt 630 este de fapt un gt 440 mascat. Eu zic sa cauti un gt 440, cu 1 gb sau 512 mb cu gdddr5, nu 3 cum ai tu mai sus. SAu daca nu poti face efortul pana la 5, ia un gt 440, ca e o tara mai ieftina ca gt 630, dar e 100% aceeasi placa

1 răspuns:
| Atrix a răspuns:

Mai demult cand am intrebat si eu de o placa video mi s-a spus sa tin cont foarte mult de frecventa procesorului (adica minim 850), dar de frecventa memoriei nu mi s-a spus nimic.

Eu zic a doua varianta(parerea mea).