| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre aceste 2 procesoare sunt mai bune si de ce. Procesor AMD Athlon II X2 340 AWAD340XOKHJBOX, 3.2GHz, 1MB, socket FM2, box SI Procesor INTEL Celeron Dual-Core G1610, Ivy Bridge, 2. 6GHz, 2MB, socket 1155, Box

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Intel celeron dual core e mai bun.
In principiu Intel optimizeaza nucleele facandu-le eficiente, fata de amd care doar pune nuclee si multa memorie pe l3 cache.
Acel celeron face cam cat un athlon 2 x3 de la amd.

1 răspuns:
| introduaicinumele a răspuns:

Intelul, are mai mult cache (dublu fata de celalalt) si in plus Intelurile sunt mai optimizate si pot duce mai mult, in fine, daca vrei doar sa te joci e bun si AMD-ul, dar intre astea 2 eu as alege Intel-ul si l-as overclock-a ca sa ajung la performantele AMD-ului (la frecventa ma refer, din 2.6 il poti duce pe la 3-3.2 usor daca stii ce trebuie facut).