| HardCore7750 a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau o placa de baza MSI H61M-P20 (G3) cu procesor Intel celeron dual core 2.6 ghz g1610 cu socket 1155, oare trebuie sa ii fac update de bios ca sa mearga?

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Pentru ce sa faci update la bios?
biosul se afla in placa de baza
vei pune noua placa de baza si biosul automat se va sinhroniza cu pc tau
nu trebuie sa faci nimic, totul automat se face, doar schimbi placa si gata pornesti calculatorul

| HardCore7750 explică (pentru pozeanimate):

Procesorul si placa de baza is compatibile?

| pozeanimate a răspuns (pentru HardCore7750):

Http://www.msi.com/product/mb/H61M-P20--G3-.html#/?div=Basic

asta e site oficial cu datele corecte.

da desigur, este compatibil, poti lua si procesor Intel i3/i5/i7
dar,in locul tau as lua o alta placa, mai performanta si mai noua sa aiba directx11
sau daca vei lua o placa video adaugator, e buna placa de baza si aceasta
cu timpul o sa vezi ca am avut dreptate

| HardCore7750 explică (pentru pozeanimate):

Placa video ii Sapphire Radeon HD7750 1GB DDR5 128-bit

| pozeanimate a răspuns (pentru HardCore7750):

DirectX 11.1, OpenGL 4.2
e buna si placa video

10 răspunsuri:
| rogi28 a răspuns:

Sunt de acord cu pozeanimate, nu este nici o necesitatea sa faci lucrul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va trebuii sa faci uptade la BIOS pentru ca oricum nu merge, deoarece placa de baza este fabricata pentru arhitectura Sandy Bridge pe sochet 1155 iar procesorul G1610 are o arhitectura mai noua Ivy Bridge.
Ivy Bridge si Sandy Bridge au acelasi sochet 1155 dar difera prin tehnologie si chipseturile folosite.
Nu baga in seama cei doi luzari de mai sus, le cumperi degeaba sigur nu sunt compatibile intre ele.

| IulianP a răspuns:

Le detin pe amandoua si sunt perfect compatibile.
Chiar daca are chipset H61(pentru Sandy Bridge) aceasta revizie are o versiune de BIOS care este compatibila si cu procesoarele Ivy Bridge.

| SpecialistIT a răspuns:

Mai bine iti cumperi G2020, care e procesor nou, foarte bun.
Recomand: http://www.mediadot.ro/......ivy-bridge

Bafta!

| Alexander121 a răspuns:

Nu trebuie sa faci update la biso, doar schimbi placa de baza si esti pregatit de un nou inceputhee hee

| ԂǮϞiŚ a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, totul automat se face, doar schimbi placa si gata pornesti calculatorul