| SexZor a întrebat:

Care dintre urmatoarele placi video credeti ca este mai buna?

nVidia GeForce 6600 LE 128 MB 128bit DDR2 AGP

sau

Sapphire Radeon HD 3450 512MB 64bit DDR2 AGP

Nu stiu pe care dintre ele sa o cumpar.Radeon-ul e cu racire pasiva si nu prea ma incanta plus ca are doar 64 biti.Cu care dintre ele credeti ca ar merge mai bine atat jocurile cat si performanta pc-ului?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

De unde naiba ai mai scos și aberațiile astea?
Radeonul de care vorbește SexZor este făcut de Saphire, nu de AMD, biții contează foarte mult la realismul culorilor, dar fără memorie suficientă fie nu va rula anumite jocuri, fie le va rula, dar sacadat.
nVidia GeForce 6600 LE este cu mult inferior lui Sapphire Radeon HD 3450, din orice punct de vedere. Mai bine 512Mb pe 64 de biți decât 128Mb pe oricât de mulți biți.

12 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Radeon.

Răspuns utilizator avertizat
| laurentiu80 a răspuns (pentru SexZor):

Nu te uita la latimea de banda, pot sa aiba si 256. dar degeaba daca GPU-ul este unul depasit. In teste hd3450 se compara cu 7300gt, care sunt superioare lui geforce 6600.

| laurentiu80 a răspuns:

Radeon bineinteles. poate reda HD, unele modele au si port hdmi, e pe direct x10, tehnologie mult mai noua decat geforce 6600.

Răspuns utilizator avertizat
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Amandoua sunt foarte naspa dar a doua este mai noua si mai buna decat prima.

| Kenichi a răspuns:

Depinde si ce vrei sa te joci sunt jocuri care iti cer 512 memorie la placa video... dar totusi eu as alege GeForce e mai buna din multe puncte de vedere

Răspuns utilizator avertizat
| SGFlorinel a răspuns:

Jocuri cu cerinte de sistem si trailer gasesti aici: http://www.games-hd.com/

| gerila a răspuns:

Alege radeon fara sa te mai gandesti. sau mai pune putini banuti acolo si i-ati un hd3560 sau un 7600gt. Cum a zis si cel de mai sus, amandoua sunt slabe, dar daca ai de ales strict intre astea 2 alege radeonul! daca era macar un 6600 gt cu ddr3 ar fi fost sa zic asa putin mai buna, dar daca e 6600LE e light edition, adica cea mai slaba din serie!

| Kreeper a răspuns:

Pai hai sa iti explic.
-> nVidia GeForce 6600 LE 128 MB 128bit DDR2 AGP
Ca performanta sunt bune amandoua. DarnVidia are ceva plusuri, si in plus in ultimi ani nVidia a depasit radeon.
+nVIDIA 128 biti fata de 64.

In plus Radeon, e bazat pe procesoare de la AMD care au sonsum ridicat si se incalzesc destul de tare... de obicei racirea nu prea face fata ff bine mereu.

Iar faza cu "128 MB", nu te ingrijora memoria video e destul de rar folosita. Oricum incearca poate gasesti si cu 256 MB.

Răspuns utilizator avertizat
| 0rlando a răspuns (pentru Kreeper):

De unde naiba ai mai scos și aberațiile astea?
Radeonul de care vorbește SexZor este făcut de Saphire, nu de AMD, biții contează foarte mult la realismul culorilor, dar fără memorie suficientă fie nu va rula anumite jocuri, fie le va rula, dar sacadat.
nVidia GeForce 6600 LE este cu mult inferior lui Sapphire Radeon HD 3450, din orice punct de vedere. Mai bine 512Mb pe 64 de biți decât 128Mb pe oricât de mulți biți.