| profil6568923 a întrebat:

Care dintre voi aveti internet de la NextGen?
Puteti accesa site-ul mediadot.ro?

4 răspunsuri:
| AlexandruTeodor a răspuns:

Da, il pot accesa cu NextGen Communications SRL.
Sa vezi daca poti scrie in cmd : ping mediadot.ro sau 193.231.76.2 (host mediadot.ro)

| profil6568923 explică (pentru AlexandruTeodor):

Nu merge, nu merge nici la un vecin, nici la un alt cunoscut din alta zona a orasului.
Cei de la NextGen spun ca nu-si explica, nu stiu care este cauza.Am fost la ei si ieri si alaltaieri.
Pentru mine este clar, anumite site-uri sunt blocate de ei, nu este o defectiune.Nici azerty.ro nu merge.Prima data au crezut ca sunt prost si mi-au spus ca este vina calculatorului meu.
Sunt din Falticeni, judetul Suceava.
Nu stau in astea doua site-uri, dar de ce sa nu mearga?
Fata aia de acolo mi-a aratat ca la ea merge, a accesat mediadot si a mers.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Ambele host-uri mi-au mers, problema este de la tine. Ti-am sugerat sa faci metoda cu ping sa vezi daca ai acces. Dar iti zic sigur, ei nu au blocat nici un site. Incearca sa te conectezi de pe reteaua altuia, daca nici asa nu merge clar e de la tine.

| profil6568923 explică (pentru AlexandruTeodor):

Ti-am spus doar, nu merge nici la vecinul, nici la un prieten care locuieste in alta zona a orasului.Azi a venit la mine cineva cu un laptop.Nu merge.Cum sa fie de la mine?
Nu merge de cateva luni de zile, intre timp am reinstalat sistemul de operare, in urma cu doua saptamani am renuntat la Windows 7, am bagat 8.1.Nu merge.
Degeaba scriu in cmd ce ai spus tu.
''is not recognized as an internal or external command operable program or batch file''
Am sa merg din nou la ei si am sa cer sa vina meseriasul ala cu laptopul lui cu care verifica el, sa vada ca nu merge.