| pnker a întrebat:

Care e cea mai buna metoda de a prelungi viata bateriilor Li-Ion? Si ma refer in special la bateriile pentru laptop. E mai bine sa lasi incarcatorul pus tot timpul sau e mai bine sa incarci pana la un anumit punct dupa care sa scoti incarcatorul si sa lasi bateria sa isi faca astfel cicluri de incarcare/descarcare?

6 răspunsuri:
| Ciufu a răspuns:

Formateaza-ti bateria la inceput, si cat timp stai acasa iti recomand sa scoti bateria, si doar cand pleci sa o ai, formatata sa tina 4 ore.
Eu NU am facut asa, acum imi tine 4 minute daca raman fara curent nu am ce sa fac! Trebuie sa imi cumpar si eu!

| Purec a răspuns:

Bateriile Li-ion nu au nevoie de cicluri de incarcare/descarcare. O bagi la incarcat oricand vrie si o scoti cand vrei. Din pacate nu ii poti prelungii viata prea mult cu niciun fel de metoda.

| georgedanielc a răspuns:

Scoti incarcatorul si sa lasi bateria sa isi faca astfel cicluri de incarcare/descarcare

| TheSmith a răspuns:

Incarci bateria full...scoti incarcatorul...sa fie bateria descarcata toata daca vrei sa o pui la incarcat, cand incarci bateria laptop-ului nu incepi sa umbli pe laptop! il lasi sa isi faca incarcarea!

| InTeReSsUl04444 a răspuns:

Trebuie ca la telefon.Adica primele 3 incarcari sa se la se 12 ore iar intre incarcari sa se lase a se descarca complet! Sper ca te-am ajutat!

| Lauretiu1234 a răspuns:

Da incarcatorul ar trebui scos ca bateria sa-si faca ciclul de incarcare/descarcae