| ShNySnYGer a întrebat:

Care e dierenta dintre o licenta OEM win7 pe 64 si una Retail?

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

OEM vine preinstalat doar cu un calculator. Nu merge folosit (teoretic) pe alt sistem decât cel original.
Retail - îți da cutia cu DVD-ul și serialul.

| ShNySnYGer explică (pentru trolololo):

Adica daca cumpar un pc fara sistem de operare si cumpar un oem mere instalat?

| trolololo a răspuns (pentru ShNySnYGer):

Tu nu poți sa îl instalezi, o sa îl instaleze firma care vinde PC-ul. OEM-ul e mai ieftin, însă dacă reinstalezi OS-ul, schimbi HDD, o sa trebuiască sa suni la Microsoft Romania sa îl reactiveze.