| PinguIstHEBest a întrebat:

Care e dif dintre perfomance si quality la placa video nVIDIA geforge?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca alegi Performance, calitatea randarii imaginii va fi slaba, adica se va vedea mai urat, dar se va misca mai fluid imaginea, iar tu vei obtine mai multe fps-uri in jocuri de exemplu, sau poti misca obiecte in viewportul unui soft de modelare/design 3D mai fluid.

daca alegi Quality, va fi exact invers.
Calitate foarte buna a imaginii, insa pierzi din fps-uri, fluiditatea manevrarii obiectelor 3D in programe de proiectare sau design, etc...

| PinguIstHEBest explică (pentru NLS):

E o diff mare la grafica dintre cele 2?

| NLS a răspuns (pentru PinguIstHEBest):

Experienta finala difera de la sistem la sistem si intra in ecuatie nu doar placa video, cat si alte componente, mai ales relatia placii video
cu procesorul (daca e franata (bottlenecked) sau nu de procesor).

Poti alege Quality linistit daca ai un sistem decent.

Performance alegi atunci cand ai o placa video foarte slaba, sau o placa decenta pentru FullHD si tu folosesti un monitor/rezolutie 4K.

| PinguIstHEBest explică (pentru NLS):

Si cum o sa fie daca dau pe balanced?

| єχcєєℓ a răspuns:

Performance - merge mai bine
Quality - arată mai bine